Vdes nga koronavirusi animatorja e ”The Little Mermaid” dhe ”Tarzan” - Bota Sot
Vdes nga koronavirusi animatorja e ”The Little Mermaid” dhe ”Tarzan”

Filma

Vdes nga koronavirusi animatorja e ”The Little Mermaid” dhe ”Tarzan”

Më: 15 prill 2020 Në ora: 14:36
Foto ilustrim

Animatorja e Disney, Ann Sullivan së cilës iu besuan projekte filmike shumë të dashura, ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit.

Ajo vdiq në moshën 91 vjeçare pas simptomave që pati nga virusi vdekjeprurës, Covid-19.

Pasi studionte në Qendrën e Arteve në Pasadena, ajo zbarkoi me një punë në Walt Disney në laboratorin e pikturave të animacionit në fillim të viteve 1950.

Ajo pastaj punoi me Hanna Barbera dhe u kthye në Disney.

Sullivan kishte punuar në realizimin e animatorëve të njohur ”The Little Mermaid”, ”The Lion King”, ”Hercules”, ”Tarzan”, ”Lilo and Stich and Home on the Range”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat