A do të dështonte grabitja e “La Casa de Papel” në jetën reale? - Bota Sot
A do të dështonte grabitja e “La Casa de Papel” në jetën reale?

Filma

A do të dështonte grabitja e “La Casa de Papel” në jetën reale?

Më: 15 prill 2020 Në ora: 15:06
Seriali “La Casa de Papel”

Sezoni i katërt i “La Casa de Papel” është publikuar së fundi në “Netflix”, ku vjen me një tjetër udhëtim emocionues pasi Profesori dhe grupi i tij vazhduan kontrollin e tyre të sistemit kapitalist. Por, a e kanë vërejtur disa fansa pse nuk do të funksiononte ky plan në realitet?

A do të dështonte  grabitja “La Casa de Papel” apo “Money Heist” në Spanjën në jetën reale?

Sipas një postimi nga Vera Cash, Profesori (që aktrohet nga Alvaro Morte) dhe planet e tij për të destabilizuar sistemin duke shtypur përafërsisht 2 miliardë funda (2.4bn €) nuk do të funksiononin domosdoshmërisht, shkruan Express.co.uk.

Netflix ‘goditi’ me rikthimin e fundit me “Money Heist”. Shfaqja kësaj radhe vendosi ekipin në një gjendje të ngushtë.

Sidoqoftë, disa fansa  të serisë në gjuhën spanjolle kanë pyetur nëse plaçkitja e mëparshme mbi bankën spanjoll do të funksiononte.

Sajti shprehet se që nga kriza financiare e vitit 2007, Banka Qendrore Evropiane ka shtypur rreth 2.5 trilionë (3 trilionë)  për të ndihmuar shpëtimin e bankave përmes lehtësimit sasior.

Prandaj, këto para të vjedhura nga grupi do të kishin një ndikim të vogël në ekonominë e Spanjës.

Në shfaqje, Profesori u thotë rekrutëve të tij: “Banka Qendrore Evropiane shtypi 145 miliardë euro në 2013. Kjo është pikërisht ajo që ne po bëjmë tani”.

Të gjitha ato para shkuan në banka në vende të ndryshme, dhe pastaj u huazuan të pasurve me kamatë me interes të ulët. A e quan dikush ECB-në hajdut? ”

Është interesante që “Hong Kong Economic Journa” raportoi në vitin 2018 lehtësimi sasior nuk i ka sjellë përfitim ekonomisë globale aq sa shpresohej.

Një tjetër vrimë ose një e metë në planin e “Money Heist” është që bankat duhet të regjistrojnë paratë që i kanë shtypur dhe t’i raportojnë ato zyrtarisht.

Kjo nuk do të ndodhte pasi banda nuk mund të merrte para përmes kanaleve zyrtare për ta shpallur atë tender ligjor.

Një gjë tjetër që vlen të përmendet është që monedha është e shtypur në Burgos në një fabrikë letre dhe jo në Madrid, transmeton lajmi.net.

Kjo do të thotë se vjedhja do të ndodhte në një vend të gabuar.

Faqja zyrtare e “Spanish Mint” (Fabrica Nacional de Moneda y Timbre – Real Casa de la Moneda)  thotë: “Në fabrikën e saj të letrës, të vendosur në Burgos, FNMT-RCM ka mbi 50 vjet që prodhohet letra e një cilësie optimale e atillë për të kënaqur kërkesat e klientëve brenda dhe jashtë vendit.

“Cilësia e letrës së saj mbështetet nga vitet e përvojës në prodhimin e letrës, të dizajnuara për produktet e nderuara nga koha e kompanisë, përkatësisht kartëmonedhave dhe kartave të identitetit, përveç traditës së saj të qëndrueshme në eksportet e letrës në kartëmonedha, në të gjithë botën. ”

“Money Heist” në vetvete është imagjinare dhe krijuar nga producenti televiziv Álex Pina, i cili kishte për qëllim vjedhjen në dy pjesë.

Sidoqoftë, duke pasur parasysh suksesin e shfaqjes, “Money Heist” bëri një vjedhje tjetër nga ekipi.

Fansat mund të shohin më shumë nga drama në të ardhmen ndërsa përhapet popullariteti i serialit.

Edhe pse seriali është fiktiv, ka nyje të botës reale. Përkatësisht, xhupat e kuq të veshur nga banda, të cilat sipas Qendrës së Arteve dhe Kulturës të Google përfaqësojnë çlirimin pas revolucioneve të shumta.

Maska tashmë ikonike e Salvador Dali, që janë bërë sinonim i serialit, lidhen gjithashtu me idenë e refuzimit të një shoqërie kapitaliste.

Piktori surrealist Dali, ishte pjesë e Lëvizjes Dada të Cyrihut. Lëvizja Dada u përpoq të vinte në dyshim çdo aspekt të shoqërisë në vazhdën e Luftës së Parë Botërore.

Oxford Art Online shprehet: “Në synimin e tij për të minuar vlerat e vendosura, qëndrimi kundërshtues i Dada-s dhe Surrealizmit shërbeu si një pararendës i rëndësishëm i zhvillimeve artistike të fundvitit të 20-të, si Neo-Dada, Nouveau Réalisme dhe Kritika Institucionale, ndërsa ende vazhdon të frymëzojë artistët sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat