Filmat më të mirë të vitit 2020!

Filma

Filmat më të mirë të vitit 2020!

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 14:41
Foto Ilustrim

Kritikët e filmit në BBC, Nicholas Barber dhe Caryn James, kanë përzgjedhur 10 filmat më të mirë, deri tash, të vitit 2020. Listën e tyre e sjell, si më poshtë:

DA 5 BLOODS

Regjia: Spike Lee; Skenari: Danny Bilson, Paul De Meo, Kevin Willmott, Spike Lee; Luajnë: Delroy Lindo, Jonathan Majors, Clarke Peters…

THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

Regjia: Armando Iannucci; Skenari: Simon Blackwell, Armando Iannucci (sipas veprës së Charles Dickens-it); Luajnë: Dev Patel, Hugh Laurie, Tilda Swinton…

NEVER RARELY SOMETIMES ALWAYS

Regjia: Eliza Hittman; Skenari: Eliza Hittma; Luajnë: Sidney Flanigan, Talia Ryder, Théodore Pellerin…

THE HUNT

Regjia: Craig Zobel; Skenari: Nick Cuse, Damon Lindelof; Luajnë: Betty Gilpin, Hilary Swank, Ike Barinholtz…

BACURAU

Regjia: Juliano Dornelles, Kleber Mendonça Filho; Skenari: Kleber Mendonça Filho, Juliano Dornelles; Luajnë: Bárbara Colen, Thomas Aquino, Silvero Pereira…

THE ASSISTANT

Regjia: Kitty Green; Skenari: Kitty Green; Luajnë: Julia Garner, Owen Holland, Jon Orsini…

EMMA

Regjia: Autumn de Wilde; Skenari: Eleanor Catton (sipas veprës së Jane Austen-it); Luajnë: Anya Taylor-Joy, Johnny Flynn, Mia Goth…

THE VAST OF NIGHT

Regjia: Andrew Patterson; Skenari: Andrew Patterson, Craig W. Sanger (teleplay by); Luajnë: Sierra McCormick, Jake Horowitz, Gail Cronauer…

THE PAINTER AND THE THIEF

Regjia: Benjamin Ree; Luajnë: Karl Bertil-Nordland, Barbora Kysilkova…

TRUE HISTORY OF THE KELLY GANG

Regjia: Justin Kurzel; Skenari: Shaun Grant (sipas veprës së Peter Carey-t); Luajnë: George MacKay, Essie Davis, Nicholas Hoult.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat