Publikohet lista e filmave që nominohen në nëntë kategori për “Oscar”

Filma

Publikohet lista e filmave që nominohen në nëntë kategori për “Oscar”

Më: 10 shkurt 2021 Në ora: 12:04
Oscar

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit ka publikuar një listë me disa nga filmat e nominuar.

Akademia e Arteve dhe Shkencave të Filmit sot shpalli listën e shkurtër në nëntë kategori për ceremoninë e 93-të të “Academy Awards”.

Kategoritë në të cilat u publikuan nominimet janë: Filmi Dokumentar, Dokumentar i shkurtë, Filmi i huaj, Makijazhi dhe stili, Kolona zanore, Kënga origjinale, Filmi i shkurtër i animuar, Filmi i shkurtër aksion dhe Efektet Vizuale.

Votimi për nominimet fillon më 5 mars dhe përfundon më 15 mars.

Lista e plotë e nominimeve për “Oscar 2021” do të shpallet më 15 mars 2021, ndërsa ceremonia e ndarjes së çmimeve do të transmetohet më 25 prill.

Kjo është lista e plotë e nominimeve në nëtë kategori:

Filmi dokumentar:

All In: The Fight for Democracy
Boys State
Collective
Crip Camp
Dick Johnson Is Dead
Gunda
MLK/FBI
The Mole Agent
My Octopus Teacher
Notturno
The Painter and the Thief
76 Days
Time
The Truffle Hunters
Welcome to Chechnya

Dokumentari i shkurtë:

Abortion Helpline, This Is Lisa
Call Center Blues
Colette
A Concerto Is a Conversation
Do Not Split
Hunger Ward
Hysterical Girl
A Love Song for Latasha
The Speed Cubers
What Would Sophia Loren Do?

Filmi i huaj:

Bosnje e Hercegovina, Quo Vadis, Aida?
Kili, The Mole Agent
Republika Çeke, Charlatan
Danimarka, Another Round
Franca, Two of Us
Guatemala, La Llorona
Hong Kongu, Better Days
Irani, Sun Children
Bregu i Fikdishtë, Night of the Kings
Meksika, I’m No Longer Here
Norvegjia, Hope
Rumania, Collective
Rusia, Dear Comrades!
Tajvani, A Sun
Tunizia, The Man Who Sold His Skin

Makijazhi dhe stili:

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Emma
The Glorias
Hillbilly Elegy
Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Little Things
Ma Rainey’s Black Bottom
Mank
One Night in Miami
Pinocchio

Kolona zanore:

Ammonite
Blizzard of Souls
Da 5 Bloods
The Invisible Man
Jingle Jangle: A Christmas Journey
The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
The Little Things
Mank
The Midnight Sky
Minari
Mulan
News of the World
Soul
Tenet
The Trial of the Chicago 7

Kënga origjinale:

“Turntables” nga All In: The Fight for Democracy
“See What You’ve Done” nga Belly of the Beast
“Wuhan Flu” nga Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan
“Husavik” nga Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga
“Never Break” nga Giving Voice
“Make It Work” nga Jingle Jangle: A Christmas Journey
“Fight For You” nga Judas and the Black Messiah
“lo Sì (Seen)”nga The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)
“Rain Song” nga Minari
“Show Me Your Soul” nga Mr. Soul!
“Loyal Brave True” nga Mulan
“Free” nga The One and Only Ivan
“Speak Now” nga One Night in Miami
“Green” nga Sound of Metal
“Hear My Voice” nga The Trial of the Chicago 7

Filmi i shkurtë i animuar:

Burrow
Genius Loci
If Anything Happens I Love You
Kapaemahu
Opera
Out
The Snail and the Whale
To Gerard
Traces
Yes-People

Filmi i shkurtër aksion:

Bittu
Da Yie
Feeling Through
The Human Voice
The Kicksled Choir
The Letter Room
The Present
Two Distant Strangers
The Van
White Eye

Efektet vizuale:

Birds of Prey and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn
Bloodshot
Love and Monsters
Mank
The Midnight Sky
Mulan
The One and Only Ivan
Soul
Tenet
Welcome to Chechnya.

 

Ceremonia e ndarjes së çmimeve “Oscars” transmetohet në ABC në më shumë se 225 vende dhe territore në të gjithë botën.

Producentë të ceremonisë së 93-të të “Oscars” janë Emmy Jesse Collins, Stacey Sher dhe Steven Soderbergh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat