​Matt Damon lë të hapur vazhdimin e mundshëm të filmit Bourne

Filma

​Matt Damon lë të hapur vazhdimin e mundshëm të filmit Bourne

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 19:51
​Matt Damon

Zemërthyesi 50-vjeçar më parë luajti në katër filma si personazhi i Jason Bourne i krijuar fillimisht nga romancieri Robert Ludlum.

Në një intervistë të re me Fatherly ai zbuloi se çfarë do të duhej për ta bërë atë të përsëriste rolin e tij si vrasësi amneziak i CIA -s.

Matt vuri në dukje se ai do t'i nënshtrohej idesë për të luajtur në një film tjetër të Bourne vetëm 'nëse do të mund ta thyejmë historinë.'

“Unë i dua ata filma. Gjithmonë bëhej fjalë për një udhëtim të jashtëm dhe një udhëtim të brendshëm. Dhe udhëtimi i brendshëm udhëhiqej gjithmonë nga fakti se ai nuk e dinte se kush ishte dhe ne e kemi luajtur atë letër. Kështu që unë nuk e di se cili është udhëtimi urgjent i brendshëm për personazhin kësaj here - nëse mund ta godasim atë, atëherë do të jemi jashtë dhe do të vrapojmë. Por ky është një urdhër i gjatë. Ai e ka marrë kujtesën e tij dhe çfarë do të ndodhë, e dini?”, tha ai.

Robert Ludlum e paraqiti personazhin në tre romane - Identiteti Bourne, Supremacia Bourne dhe Ultimatumi Bourne - para vdekjes së tij në 2001.

Matt e portretizoi atë në adaptimet filmike të të tre romaneve origjinalë të Ludlum, të publikuar midis 2002 dhe 2007.

Pavarësisht nga vdekja e Robertit, personazhi vazhdoi në një varg romane nga Eric Van Lustbader duke filluar me Trashëgimia e Bourne.

Jeremy Renner luajti në një film 2012 The Bourne Legacy - por filmi ishte shumë i ndryshëm nga libri dhe pa njeriun kryesor të tij të hedhur si një spiun i quajtur Aaron Cross.

Matt deklaroi në vitin 2009 se ai do të bënte vetëm një film tjetër Bourne me Paul Greengrass, i cili drejtoi The Bourne Supremacy dhe The Bourne Ultimatum.

"Unë nuk do ta bëja pa të, por nuk mendoj se ai ka përfunduar plotësisht me të. Mendoj se ai do të ndryshonte mendje nëse do të vinte një skenar i mirë”, tha Matt, i cili për momentin po bën xhiron e publicitetit për filmin e tij të ri “Stillwater”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat