Walt Disney blen Fox për 52.4 miliardë dollarë - Bota Sot
Walt Disney blen Fox për 52.4 miliardë dollarë

Filma

E shtunë, 20 tetor 2018

Walt Disney blen Fox për 52.4 miliardë dollarë

Më: 14 dhjetor 2017 Në ora: 16:53
Marrëveshja përfshin edhe aksionet e Fox's në televizionin Sky dhe studion e filmit 20th Century Fox

Walt Disney është pajtuar të blejë asetet e 21st Century Fox's në vlerë të përgjithshme prej 52.4 miliardë dollarë.

Marrëveshja përfshin edhe aksionet e Fox's në televizionin Sky dhe studion e filmit 20th Century Fox, njoftoi Disney.

Asetet e mbetura të Fox, përfshirë Fox News dhe Sports, do të formojnë një kompani të re, raporton BBC.

Marrëveshja është arritur pas gjysmë shekulli ekspansion të pronarit të Fox, Rupert Murdoch, i cili vdiq në moshën 86-vjeçare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test