A po tenton Rusia të ndërhyjë në çmimet ‘Oscars’, ashtu siç bëri në zgjedhjet amerikane? - Bota Sot
A po tenton Rusia të ndërhyjë në çmimet ‘Oscars’, ashtu siç bëri në zgjedhjet amerikane?

Filma

E hënë, 19 nëntor 2018

A po tenton Rusia të ndërhyjë në çmimet ‘Oscars’, ashtu siç bëri në zgjedhjet amerikane?

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 19:04
Oscar’

Feras Fayyad, krijuesi i filmit “The Last Man of Aleppo”, është bërë objekt i një përpjekjeje të egër për të diskredituar punën e tij.

Prodhuesi i filmit që qëndron prapa dokumentarit të nominuar për ‘Oscar’, ” Last Men in Aleppo”, është vënë në shënjestër nga një fushatë shpifje që kërkon ta bëjë atë si një simpatizues terrorist në prag të çmimeve të Akademisë, shkruan The Guardian

Feras Fayyad kaloi një vit pas një grushti punonjësish të shpëtimit vullnetarë në qytetin e rrethuar Sirian, ndërsa ata nxituan drejt ndërtesave të bombarduara për të gjetur njerëz në rrënoja. Dokumentari i tij ka fituar lavdërime të gjera kritike dhe ka fituar çmime duke përfshirë çmimin e madh të jurisë ‘Sundance’.

Megjithatë, njohja ndërkombëtare është shoqëruar me një përpjekje të organizuar për të dëmtuar reputacionin e filmave, pas një dezinformimi dhe manipulimi të mbështetur nga Rusia.

“Duket sikur Rusia dëshiron të ndërhyjë edhe në shpërblimet Oscar, siç bëri në zgjedhjet amerikane” tha ai për The Guardian.

Që nga shpallja e nominimeve të ‘Oscar’, Fayyad, një shtetas sirian, është bërë temë e disa artikujve nga agjencia shtetërore e lajmeve të Rusisë Sputnik News dhe faqet e “lajmeve alternative” për të diskredituar punën e tij, duke e përshkruar atë si një “pjesë propagandistike të financuar nga qeveritë perëndimore” dhe një “film promovues të Al-Kaidës”. Të tjerët kanë kaluar nëpër llogaritë e tij të mediave sociale dhe kanë publikuar fotot e familjes dhe miqve të tij. Mediat siriane kanë ndjekur shembullin. Në Twitter dhe Facebook, dhjetëra llogari kanë akuzuar Fayyadin si një gënjeshtar dhe simpatizues terrorist.

Image

Filmbërësit e tjerë të emëruar nga ‘Oscar’ dhe anëtarët e Akademisë thonë se fushata mund të ndikojë në shanset e Fayyad për të fituar çmimin.

Chris Hegedus, e cila bëri dokumentarin tjetër të nominuar nga ‘Oscar’, “The War Room”, i përshkroi artikujt si “të egër” dhe tha se ata “na bënë të shohim se si Rusia dhe të tjerët po ndërhyjnë përtej mediave sociale dhe zgjedhjeve politike”.

“Kjo patjetër mund të ndikojë në votuesit dhe t’i bëjë ata të vënë në pikëpyetje legjitimitetin e një filmi për të raportuar raporte të rreme dhe thashethemet se integriteti i filmit është vënë në pikëpyetje,” tha ajo.

Fayyad është i habitur nga sulmet ndaj reputacionit të tij, veçanërisht pasi mendon se tema e dokumentarit të tij nuk është “White Helmets” si një organizatë, por një vështrim intim në jetën e një numri të vogël njerëzish që përpiqen të marrin një luftë civile.

“Filmi vjen nga ana e qenies njerëzore. Bëhet fjalë për një sirian i cili është i shqyer midis përgjegjësisë së tij ndaj komunitetit të tij dhe familjes së tij “, tha ai, duke folur nga Forumi Ekonomik Botëror në Davos, ku filmi i tij u shfaq.

Është një dilemë që Fayyad ka bërë kërkimin e tij për të bërë dokumentarë rreth njerëzve në Siri. Në ndjekjen e punës së tij në terren ai tërhoqi vëmendjen e shërbimit të inteligjencës së Sirisë dhe kaloi shumë muaj duke u torturuar në burg me dyshimin për të qenë spiun.

Pasi u arrestua në aeroport dhe u fut në një veturë me bluzën e tij të tërhequr mbi kokën e tij si një kapuç i improvizuar, Fayyad kujton që zbriti nga vetura me këpucët ‘Adidas’ së bashku me një prej torturuesve të tij. Për disa muaj ai kaloi midis rrahjeve, urisë dhe periudhave të izoluara, duke kapërcyer kufomat e mbetura në korridore dhe banjo. Regjimi sirian këmbënguli se ai ishte një spiun që punonte për SHBA-të apo Evropën.

Image

Ato muaj prapa hekurave bien në mendjen e Fayyad kur ballafaqohen me kritikat e pabazuara të punës së tij. Të akuzuarit për të qenë spiun apo propagandist është një perspektivë e tmerrshme.

“Në komunitetin në Lindjen e Mesme kjo është e turpshme dhe do të bëjë që njerëzit të mos më besojnë nëse mendojnë se po mbledh informacion për FBI-në”, tha ai.

Ai është i mërzitur nga perspektiva e fitimit, duke besuar se mund të përkeqësojë ngacmimet. “Ndihem i frikësuar për atë që mund të kalojmë,” ka përfunduar ai. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test