Pse karakteret e animuar të Disneyt mbajnë gjithnjë doreza të bardha - Bota Sot
Pse karakteret e animuar të Disneyt mbajnë gjithnjë doreza të bardha

Filma

E enjte, 18 tetor 2018

Pse karakteret e animuar të Disneyt mbajnë gjithnjë doreza të bardha

Më: 30 prill 2018 Në ora: 07:00
Karakteret e animuar të Disneyt mbajnë gjithnjë doreza të bardha

Të gjithë ata që kanë ndjekur me vite të tërë filmat e “Disneyt” janë kënaqur para ekranit teksa shohin personazhet e tyre të preferuar, por kanë harruar gjithnjë të vënë re një detaj: Si ka mundësi që të gjithë karakteret mbajnë në duar doreza të bardha?

Bright Side vendosi të merrte parasysh këtë pyetje mistike, duke bërë disa zbulime të habitshme.

Mickey Mouse ishte karakteri i parë “Disneyt” që mbante doreza. Në karikaturën e parë të Mickeyt të quajtur “Plani Sekret” vitin 1928, duart e tij ishin të zeza. Ai veshi dorezat e famshme vetëm në vitin 1929, në “The Opry House”.

Në të vërtetë, ka tri arsye pse “Walt Disney” filloi të jepte doreza të bardha për personazhet e tij.

Vizatimi i putrave të personazheve në çdo projekt filmik merrte shumë kohë dhe punë-konsumuese. Prandaj, për të përshpejtuar procesin, animatorët filluan të tërheqin karakteret pa shumë detaje: koka dhe sy të mëdhenj, gjymtyrë të holla dhe të gjata, me katër gishta.

Për shkak të filmit bardhë e zi, ishte e vështirë të shiheshin duart e zeza të karakterit kundër një trupi të zi. Dorashkat e bardha ndihmuan për të theksuar putrat e personazheve dhe gjestet e tyre.

Në biografinë e kompanisë, “Walt Disney” pranoi se “Ne nuk duam që Mickey Mouse të ketë duart e miut ashtu siç duhej të ishte si një njeri. Kështu që i dhamë doreza”.

 

Ky mashtrim ishte aq i suksesshëm saqë ishte huazuar edhe nga rivalët e kompanisë filmike “Disney”.

Këtu mund të shohim Woody Woodpecker dhe Bugs Bunny, karaktere nga ‘Universal Pictures’ dhe ‘Warner Brothers’, që mbajnë dorashka të bardha gjithashtu.
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test