“The Shape of Water” fiton gjyqin - Bota Sot
“The Shape of Water” fiton gjyqin

Filma

E mërkurë, 14 nëntor 2018

“The Shape of Water” fiton gjyqin

Më: 27 korrik 2018 Në ora: 08:47
“The Shape of Water”

Skenari i filmit fitues të Çmimit Oscar “The Shape of Water” nuk është kopjuar nga një shfaqje e vitit 1969, ka vendosur një gjykatë në SHBA.

Judge Percy Anderson ka hedhur poshtë padinë në të cilën pretendohej se filmi i Guillermo del Toro ishte kopjuar nga historia “Let Me Hear You Whisper” nga Paul Zindel.

I biri i skenaristit të ndjerë kishte paditur del Toro, studion Fox Searchlight dhe të tjerët, duke thënë se këto dy punime në shumë aspekte janë identike.

Megjithatë në verdiktin e gjykatës thuhet se kanë ngjashmëri vetëm në premisat bazë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test