Soldiers who rape – Nata e filmit dhe librit në kinemanë armata - Bota Sot
Soldiers who rape – Nata e filmit dhe librit në kinemanë armata

Filma

Soldiers who rape – Nata e filmit dhe librit në kinemanë armata

Më: 17 dhjetor 2018 Në ora: 16:42
Soldiers who rape – Nata e filmit dhe librit në kinemanë armata

Më 21 dhjetor, prej orës 19:00, Sbunker në bashkëpunim me Dokufest dhe Kino Armata sjellin filmin “Soldiers Who Rape” me regji të Ilse van Velzen & Femke van Velzen në kuadër të natës të filmit dhe dhurimit të librave.

Muaji dhjetor është portretizuar me krimet e luftës dhe pasojat e saj.

“Soldiers Who Rape” bazohet në praktikat e Republikës Demokratike të Kongos, ku përdhunimi i grave nga ushtarët, njihet si armë e luftës. Në këtë film do të ndjekim narrativat e ushtarëve të cilët përpiqen për të njohur mizoritë që ata kanë kryer.

Shfaqja e filmit do të mbahet në Kino Armata, ndërsa filmat janë siguruar nga programi i Dokufest SHKOLLA DHE FILMI DOKUMENTAR, të komisionuara nga “The WHY Foundation” – Danimarkë, për shfaqje publike që kanë karakter edukativ.

Pas shfaqjes të filmit, do të dhurohen disa libra dhe do të mbahet një diskutim që lidhet me tematikën e filmit të shfaqur.

Ky grant është financuar nga projekti ‘Përkrahja e Luksemburgut për Shoqërinë Civile në Kosovë’, financuar nga Qeveria e Dukatit të Madh të Luksemburgut dhe menaxhuar nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile (KCSF).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...