Vihen në pikëpyetje pensionet e veteranëve - Bota Sot
Vihen në pikëpyetje pensionet e veteranëve

Financa

Vihen në pikëpyetje pensionet e veteranëve

Më: 8 shtator 2016 Në ora: 22:11
ilustrim

Vetëm 50 milionë euro për çështje sociale dhe pensionet e veteranëve e invalidëve të luftës do të mund të jepen nga buxheti i Kosovës për vitin 2017.

Kjo pasi që ky është kushtëzim nga Fondi Monetar Ndërkombëtar. Nëse, kjo gjë nuk zbatohet atëherë rrezikohet Marrëveshja e Stabilizim Asociimit, marrëveshja e MCC  si dhe të gjitha marrëveshjet tjera.

E, ministri i Financave, Avdullah Hoti, deklaroi se me buxhetin qe ekziston për këtë vit mund të paguhen vetëm 38 mijë veteranë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat