Dy armiqtë e vjetër bëhen miq

Formula 1

Dy armiqtë e vjetër bëhen miq

Më: 25 dhjetor 2019 Në ora: 13:01
Dy armiqtë e vjetër bëhen miq

Vetëm një muaj pasi deklaroi se do të largohej përgjithnjë nga sporti, shoferi spanjoll Jorge Lorenzo ka bërë prapakthehu.

Jo vetëm kaq por pas 3 sezonesh zhgënjyese, dy te Ducati dhe një te Honda, 5 herë kampioni i botës në Moto GP ka vendosur të rikthehet te Yamaha, motori ku bëri emër e fitoi gjithçka.

Lorenzo, 33 vjeç, do të luajë detyrën e shoferit kolaudator te motori ku triumfoi para se të largohej pas polemikave me Valentino Rossin.

Këtë herë Lorenzo do të ndihmojë “armikun” e vjetër dhe jo vetëm, pasi ai do të japë informacione për motorin e ri Yamaha.

Jorge Lorenzo do të jetë i pranishëm në testet që Yamaha do të kryejë në shkurt (në pistën e Sepang) bashkë me dy shoferët e saj zyrtarë, Valentino Rossin dhe Maverick Vinales.

Madje ka gjasa që në ndonjë garë Lorenzo të jetë në pistë me “wild card” në rast se mungojnë shoferët zyrtarë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat