Ky është shqiptari që takoi Schumacher-in, synon majat në Formula 1 - Bota Sot
Ky është shqiptari që takoi Schumacher-in, synon majat në Formula 1

Formula 1

Ky është shqiptari që takoi Schumacher-in, synon majat në Formula 1

Nga: A.Zh Më: 22 janar 2020 Në ora: 13:27
Lirim Zendeli

Një shqiptar në Formula 1? Nuk është e pamundur. Shqiptari Lirim Zendeli po kalon nga rinjtë Sauber në skuadrën më të mirë Trident.

“E shoh veten si një kampion i Formula 1”

Zendeli është 20 vjeçar, i lindur në Bochum. Por, prindërit e tij vijnë nga Shkupi në Maqedoninë veriore.

Image
Vetura e Zendelit

"Unë e shoh veten si një kampion në Formula 3, por edhe në Formula 1. Unë besoj se mund ta arrij këtë me mbështetjen e duhur. Do të ishte mirë sikur të isha shqiptari i parë që e bëra atë”, citohet të ketë thënë ai në portalin e lajmeve shqiptare“ Ocnal ”, përcjell Bota sot.

Hapi tjetër për të përmbushur ëndrrën e tij tani është ndërmarrë. Zendeli ka ndryshuar ekip, duke kaluar skuadrën më të mirë Trident brenda Formulës 3.

Skuadra italiane e garave ishte forca e katërt sezonin e kaluar, duke festuar fitoret dhe podiumet në baza të rregullta vitet e fundit.

Image
Lirim Zendeli

“Dëshirojmë të sjellim trofe në Milano”

Ky do të jetë sezoni i dytë i Formula 3 për Zendelin. Vitin e kaluar ai u bashkua me ekipin Charouz Racing, skuadrën e vogël nga Sauber. Ai arriti dy herë në pikët si i teti dhe i shtati. Këtë vit ai dëshiron të renditet në mënyrë të konsiderueshme përpara.

“Jam shumë i lumtur që po vozis për Trident në vitin 2020. Jam i bindur që mund të arrijmë shumë rezultate shumë të mira dhe të japim gjithçka, në mënyrë që të sjellim disa trofe në selinë e ekipit në Milano”, ka thënë Zendeli pasi nënshkroi kontratën këtë javë.

“Michael Schumacher ishte modeli im”

Zendeli ka zbuluar pasionin e tij për motorin në moshën 10 vjeçare me babain e tij. Ai gjeti strehë në ekipin e Michael Schumacher-it "KSM Racing". Pati gjithashtu një takim me legjendën e Formula 1. "Ai kishte qenë modeli im gjatë gjithë karrierës time”, ka thënë Zendeli.

Image
Zendeli tashmë e takoi Schumi

Atje, ai korri pastaj sukses pas suksesit. Pas kalimit në Formula Sport në vitin 2016, suksesi më i madh pasoi në vitin 2018 me fitoren e përgjithshme të Kampionatit Gjerman Formula 4 kundër një fushe fillestare ndërkombëtare.

Image

“Cilësia e tij është mbresëlënëse”

Por a do ta çojë rruga në të vërtetë në Formula 1? Së pari, Zendeli duhet të marrë drejtimin në Formula 3. Pronari i ekipit, Maurizio Salvadori është i bindur se ai mund të ketë sukses.

“Ai na bëri përshtypje me cilësinë e tij. Jam i sigurt se ai do të jetë në mesin e shoferëve kryesorë dhe se ai do të jetë një yll i sezonit të ardhshëm”, ka thënë Salvadori./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat