Hamilton e Bottas në pistën e Silverstones - Bota Sot
Hamilton e Bottas në pistën e Silverstones

Formula 1

Hamilton e Bottas në pistën e Silverstones

Më: 5 qershor 2020 Në ora: 16:56
Hamilton e Bottas në pistën e Silverstones

Pas dy muajsh pushim për shkak të koronavirus, Lewis Hamilton dhe Valtteri Bottas do të rikthehen në pistë javën e ardhshme. Dy pilotët e Mercedes do të zbresin në pistën e Silverstone. Ata do të provojnë makinën W09 me të cilën Mercedes ka zbritur në pistë në vitin 2018.

Hamilton dhe Bottas do të zhvilojnë dy ditë teste.

“Valtteri të martën dhe Lewis të merkurën, do të pilotojnë makinën e dy viteve më parë, ndërkohë që skuadra do të testojë protokollet e sigurisë, para garës së parë sezonale, në Austri”, thuhet në deklaratën e Mercedes.

Rregullorja e Formula 1 nuk lejon testet e makinat aktuale, por nuk pengon testet me njëvendëshet që janë përdorur të paktën dy vite më parë. Në dispozicion të Hamilton dhe Bottas do të jenë 80 persona, sipas protokolleve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat