Ferrari nis më herët përgatitjen

Formula 1

Ferrari nis më herët përgatitjen

Më: 25 janar 2022 Në ora: 12:56
Ferrari nis më herët përgatitjen

Sezoni 2022 për skuadrën Ferrari do të nisë që këtë javë, në pistën e Fiorano. Edhe pse njëvendëshja e re e “kokëkuqes” ende nuk është zbuluar (më 17 shkurt), ka ardhur koha që pilotët të nisin të adaptohen me makinën dhe ritmin e garës pas dy muajsh pushim.

Të gjithë, pilotë, inxhinierë e mekanikë te Ferrarit do të jenë së bashku për 4 ditë në Fiorano, në pistën private të makinës italiane. Në pistë do të zbresin të dy pilotët titullarë, Charles Leclerc e Carlos Sainz si dhe piloti kolaudator Robert Schartzman.

Ata do të pilotojnë makinën SF21 të vitit të kaluar.

Për herë të fundit ata kanë qenë në pistë në garën e Yas Marina, në Abu Dhabi, ku disa ditë më pas u bënë edhe disa teste me gomat e reja (me pilotin Schartzman).

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat