McLaren zëvendëson Buttonin me një 17-vjeçar! - Bota Sot
McLaren zëvendëson Buttonin me një 17-vjeçar!

Formula 1

E diel, 21 tetor 2018

McLaren zëvendëson Buttonin me një 17-vjeçar!

Më: 6 nëntor 2017 Në ora: 18:50
Lando Norris

Piloti 17-vjeçar Lando Norris do të jetë piloti rezervë i makinës McLaren në edicionin ardhshëm sportiv në Formula 1, duke zënë vendin e veteranit Jenson Button, ish-kampion bote. Lajmin e kanë konfirmuar drejtuesit e makinës britanike përmes një komunikimi në “Twitter”, duke thënë se do t’i besojnë makinën rezervë një adoleshenti, që e konsiderojnë si pilot të perspektivës. Norris është pjesë e akademisë së McLaren dhe sezonin tjetër do të garojë në Formula 2, ndërkohë që këtë vit fitoi titullin kampion të Europës në Formula 3. Britaniku 17-vjeçar do të ketë një rol aktiv në testet në simulator të makinës McLaren.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test