Hamilton niset i pari në Hungari - Bota Sot
Hamilton niset i pari në Hungari

Formula 1

Hamilton niset i pari në Hungari

Më: 28 korrik 2018 Në ora: 22:55
Hamilton niset i pari në Hungari

Drejtuesi i Mercedesit, Lewis Hamilton, është konfirmuar edhe një herë si fenomen në shi.

Piloti britanik siguroi ‘pole position’ në provat zyrtare për Çmimin e Madh të Hungarisë, duke lënë pas shokun e skuadrës Valteri Bottas dhe Kimi Raikkonen me Ferrari.

Piloti tjetër i Ferrarit, Sebastian Vettel, i cili e pati vështirë në pistën e lagur, ka arritur ta sigurojë vetëm vendin e katërt.

Paraqitje zhgënjyese edhe për Red Bullin, me ç’rast Max Verstappen u rendit në vendin e shtatë, ndërsa Daniel Ricciardo në të dymbëdhjetin.

Kujtojmë që Hamilton ishte mbresëlënës në javën e kaluar duke arritur ta fitojë garën për Çmimin e Madh të Gjermanisë.

Ai i befasoi të gjithë duke arritur të triumfojë edhe pse kishte nisur nga vendi i 14-të.

Hamilton me bolidin e tij Mercedes zhvilloi një garë ‘të çmendur’ duke i lënë të gjithë prapa. Ai mbetet favorit për të fituar edhe në Hungari. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test