Fuqia e një orteku - Bota Sot
E enjte, 17 janar 2019
 • Fuqia e një orteku

  Europa është përfshirë nga një valë i ftohti që nuk ishte parë prej 20 vitesh. Gjermania dhe Austria janë dy prej vendeve më të prekura.

  Në Gjermani, ekspertët thonë se pas verës më të nxehtë të regjistruar, erdhi ky dimër kaq i ftohtë e me reshje të shumta. Sipas tyre, kjo vjen për shkak të ngrohjes globale. Ushtria ka dalë në rrugë, ndërsa reshjet do të vazhdojnë.

  Në Austri dëbora ka arritur deri në 3 metra.

  Raportohet se deri më tani kanë humbur jetën 20 persona nga i ftohti në Europë. Mes tyre përllogaritet edhe një elektricist shqiptar që pësoi infakt teksa punonte në zonën e Mirditës.

  Dy të rinj vdiqën duke bërë snoubord në Bullgari për shkak të një orteku. Ndërkohë një tjetër ortek goditi një restorant në Zvicër në kohën kur kishte njerëz.

  Për fat pa viktima, por pasojat mund të shihen nga fotot.

1 / 6
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test