Spektakël dritash polare në qiellin e Finlandës - Bota Sot
E diel, 20 tetor 2019
  • Spektakël dritash polare në qiellin e Finlandës

    Në Finlandë, ndodh jo rrallë që qielli të ngjyroset me të gjelbër dhe njerëzit të mund të shijojnë vallëzimin e aurorës boreale. Dhe magjia e saj në qiell mbi Laplandin finlandez, ka surprizuar shumëkënd nga e premtja deri të shtunën.

    Fenomeni është rezultat i përplasjes mes pjesëza të ngarkuara me elektricitet nga dielli, që hyjnë në atmosferën tokësore.

    Drejtori i një reviste udhëtimesh, “Gjithçka për Laplandin”, Aleksander Kuznetsov, që ka filmuar spektaklin e dritave, thotë se ka qenë aurora më e bukur që rajoni ka parë që nga shtatori i 2017-ës.

1 / 8