Imazhet e papërsëritshme/ Në ‘zemër’ të stuhive të Jupiterit - Bota Sot
E enjte, 28 maj 2020
  • Imazhet e papërsëritshme/ Në ‘zemër’ të stuhive të Jupiterit

    Jupiteri është i njohur për stuhitë e tij masive, por të përpiqesh të shohësh brenda tyre kërkon punë ekipi nga anija kozmike Juno, Teleskopi Hapësinor Hubble dhe teleskopi Binjakët e Veriut me bazë tokësore në Hawai.

    Vëzhgimet nga ky ekip kanë prodhuar imazhe mahnitëse dhe zbuluan se çfarë po ndodh brenda stuhive të vazhdueshme, gjigande të Jupiterit.

    Fuqia e kombinimit të tre mënyrave të ndryshme të vëzhgimit të Jupiterit dhuroi këto pamje mahnitëse.

1 / 10