Krahasim: Mjetet luftarake serbe dhe ato amerikane që do t’i dhurohen Kosovës - Bota Sot
E diel, 16 dhjetor 2018
 • Krahasim: Mjetet luftarake serbe dhe ato amerikane që do t’i dhurohen Kosovës

  Me 14 dhjetor, Forcat e Armatosura të Kosovës (FSK) pritet të transformohen në Ushtri.

  NATO dhe Bashkimi Europian(BE) kanë kritikuar këtë synim të Qeverisë së Kosovës, poqë ambasadori i ri i SHBA-ve në Kosovë e ka përkrahur transformimin e FSK-së në Ushtri.

  Ballkani mbetet zonë shumë e tensionuar. Luftërat ballkanike në fillimin e shekullit XX dhe më pastaj lufta 1991-1999 fuqizuan edhe më shumë nacionalizmin destruktiv – botëkuptim që karakterizon Gadishullin e Ballkanit.

  Serbia ka armatim të madh ushtarak. Ushtria serbe konsiderohet si njëra ndër ushtritë më të fuqishmë në Ballkan. Por, në rast ndonjë destabilizimi; a do të ketë Kosova mundësi vetmbrotje?

  Kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli në vizitën e tij në SHBA është parë brenda mjeteve ushtarake që SHBA pritet t’i dhurojë Kosovës pas transformimit të FSK-së në Ushtri. 

1 / 8
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test