Historitë e tetë foto-lajmeve më ikonike të luftërave - Bota Sot
E hënë, 17 dhjetor 2018
  • Historitë e tetë foto-lajmeve më ikonike të luftërave

    Fotografia e parë që njihet, është ajo e shkrepur nga Zhozef Bisfor Niepce, në vitin 1826 ose 1827, që kap pamjen nga dritarja e shtëpisë në zonën Burgundi të Francës.

    Në vitin 1839, në Paris u fotografua personi i parë, një lustrues këpucësh në bulevardin Temple.

    Por vetëm Metju Bredi është ai që e bëri fotografinë si mjet historik e gazetaresk. Ai është babai i fotogazetarisë, pasi bëri foton e parë që dokumentoi luftën, duke kapur trupat e ushtarëve amerikanë të vdekur gjatë luftës civile.

    Fotoja u përhap për të treguar mizoritë e luftës, dhe që atëherë janë bërë shumë të tjera. Këto janë tetë më ikoniket, dhe historitë që i rrethojnë.

1 / 8
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test