Gotze “i shkel syrin” Premier League: Ja pse është një kampionat shumë tërheqës! - Bota Sot
Gotze “i shkel syrin” Premier League: Ja pse është një kampionat shumë tërheqës!

Futboll

Gotze “i shkel syrin” Premier League: Ja pse është një kampionat shumë tërheqës!

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 07:20
Mario Gotze

Mario Gotze, ylli i Borussia Dortmund, e ka cilësuar Premier League si një kampionat shumë tërheqës, teksa skuadra gjermane po përgatitet të përballet me Tottenham në Ligën e Kampioneve, të mërkurën. Gotze ka qenë i lidhur me një lëvizje në Angli për disa kohë, me Arsenalin të interesuar për të. Së fundi, raportet mediatike kanë sugjeruar një ribashkim me ish-trajnerin e BVB, Jurgen Klopp, te Liverpool. 

I pyetur nga “Goal” dhe “DAZN” se cilat janë dallimet kryesore midis Anglisë dhe Bundesligës, fituesi i Kupës së Botës theksoi entuziasmin e kaq shumë skuadrave, që potencialisht mund ta fitojnë titullin çdo sezon në Premier League: "Unë mund të gjykoj vetëm nga një perspektivë e Bundesligës, sepse kam luajtur vetëm në Gjermani deri më tani. Pra, në këtë kuptim, është e vështirë të bëhen krahasime. Si një i huaj e shoh Premier League shumë tërheqëse. Në Angli janë pesë, gjashtë, shtatë skuadra të mëdha dhe kurrë nuk mund të jeni i sigurt se kush do ta fitojë titullin në fund. Kjo është shumë emocionuese”. 

Një përplasje shumë e fortë në “Wembley” e pret të mërkurën kryesuesit e Bundesligës, gjë për të cilën Mario Gotze është shumë i vetëdijshëm: "Tottenham është shumë i fortë dhe ka një projekt të madh. Mauricio Pochettino e drejton këtë skuadër për një kohë të gjatë, ka lojtarë me kualitet të jashtëzakonshëm. Ne luajtëm kundër “Spurs” në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, vitin e kaluar, dhe i humbëm të dy ndeshjet. E dimë se sa e rëndësishme është ndeshja për ne dhe sa të mirë janë kundërshtarët tanë. Sigurisht, do të jetë një përplasje interesante".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...