Dy mjekë nën akuzë - Bota Sot
Dy mjekë nën akuzë

Futboll

Dy mjekë nën akuzë

Më: 13 mars 2019 Në ora: 10:43
Davide Astori

Prokuroria e Firences ka mbyllur hetimet për vdekjen një vit më parë të kapitenit të Fiorentinës, Davide Astori, ngjarje që ndodhi më 4 mars në një dhomë hoteli në Udine, ku skuadra vjollcë ishte akomoduar për takimin me friulanët.

Prokuroria akuzon për vrasje pa dashje dy mjekët që lëshuan certifikatat e aftësisë për të ushtruar sport mes viteve 2014 dhe 2017, përkatësisht mjekun sportiv të Cagliarit, Francesco Stagno dhe kolegun e tij nga Firence, Giorgio Galanti.

Në një pozitë më të vështirë është Stagno, që akuzohet se nuk ka marrë parasysh problemet e shfaqura nga Astori gjatë testeve mjekësore, duke mos u paraqitur në certifikatën për aftësinë e tij sportive.

Të njëjtat akuza rëndojnë edhe mbi Galantin, që nuk ka pasqyruar aritmitë kardiake në certifikatën lëshuar për Astorin.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...