Dede me lojtarë nga Chelsea dhe Bayerni - Bota Sot
Dede me lojtarë nga Chelsea dhe Bayerni

Futboll

Dede me lojtarë nga Chelsea dhe Bayerni

Më: 15 mars 2019 Në ora: 11:55
Dede me lojtarë nga Chelsea dhe Bayerni

26 emra për vetëm një ndeshje miqësore atë ndaj Maqedonisë së Veriut që do të zhvillohet në datën 24 mars në stadiumin Skënderbeu në Korçë. Trajneri i Shqipërisë U-19 Nevil Dede ka shpallur zyrtarisht listën e lojtarëve të grumbulluar për debutimin e tij në stolin e kuqezinjëve të vegjël, ndërsa është shprehur se ky grumbullim do të shërbejë më shumë si një mundësi për të parë nga afër lojtarët. Në 26 emrat e Dedes ka edhe lojtarë të Bayernit dhe Chelseat.

“Kemi parë nga afër shumë lojtarë, në vendin tonë, në Itali dhe rajon, Kemi parë edhe në Angli. Është nj proces vëzhgimi lojtarësh. Kemi marrë 26 lojtarë, një numër i madh. Por ka lojtarë që janë të dyzuar të zgjedhin dhe jemi të detyruar t’i marrim para kohe”.

“Ka interesim të madh. Procesi i formimit të lojtarëve ka si qëllim furnizimi i ekipit të parë. Puna është kolosale, nga i gjithë stafi. Deri diku jemi në rrugën e duhur. Kam akoma lojtarë që nuk i kemi parë, në Gjermani, Zvicër dhe vendet nordike. Nuk kemi informacion të plotë për ta, por do i vlerësojmë”.

“Je komod kur ke lojtarë të skuadrave të mira. Vështirësia është kur duhet të zgjedhësh më të mirët. Do e quaj veten përzgjedhës të mirë nëse marr më të mirët dhe marr maksimumin në ndeshje. Janë lojtarë për të ardhmen. Duhet të gabojmë sa më pak dhe të sjellim sa më shumë lojtarë cilësorë”.

“Gjëja kryesore është që ne të mundohemi të shohim sa më mirë lojtarët e kampionatit tonë. Kanë prioritet lojtarët shqiptarë, përveç rasteve kur ata që luajnë jashtë janë më të mirë. E mira është të kemi nga kampionati ynë. Kemi 6-7 lojtarë, do ketë edhe të tjerë në vazhdim. Ndeshjen tjetër mund të ketë të tjerë. Gjykoj që lista jonë përfundimtar do jetë në nëntor, kur të kemi aktivitetin zyrtar. Po mendojmë të formojmë ekipin. Nuk them se nuk kam gabuar, mundohem të gaboj sa më pak”.

“Lojtarët që kanë ardhur nga Anglia erdhën në Shqipëri t’i shihnim nga afër. Jemi të kënaqur prej tyre. Nuk do të thotë se një sulmues i Çelsit apo i Bajernit janë të avantazhuar. Prengaj e Muçi mund t’i parakalojnë me kalimin e kohës”.

“Gilberto Gega i AEK? Kemi datëlindje 2001 kryesisht. Diferenca është e madhe. Ai është në listat tona. Janë shumë lojtarë për t’u parë. Në prill do shohim nga afër sërish lojtarë. Ka mbi 60 lojtarë që duhen parë. Do kemi turne miqësor dhe gradualisht bëhet seleksionimi edhe për ata që do vijnë sezonin e ardhshëm”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...