Mik i pushtetit, Preziosi braktis Genoan! - Bota Sot
Mik i pushtetit, Preziosi braktis Genoan!

Futboll

Mik i pushtetit, Preziosi braktis Genoan!

Më: 15 maj 2019 Në ora: 16:03
Mik i pushtetit, Preziosi braktis Genoan!

Enrico Preziosi është njeriu më i urryer nga tifozët e Genoas, prej disa vitesh. E gjitha për shkak të interesave personalë të cilat i ka vendosur përpara atyre të komunitetit dhe tifozerisë besnike të një qyteti që jeton më futboll.

Genoa ka dalë zyrtarisht në shitje, në një moment tepër të vështirë, ku në dy javët e mbetura të Serie A, duhet medoemos të fitojë për të siguruar mbijetesën, duke qenë vetëm 1 pikë larg Empolit, i cili ndodhet i katërti nga fundi i klasifikimit.

Por, sezoni i vështirë erdhi pikërisht nga një tjetër vit me merkato të dështuar, ku në janar, padroni kuqeblu, mendoi të arkëtonte të famshmet 35 mln euro për Piatek, por në vend që të fuqizonte skuadrën, shpenzoi për disa lojtarë që nuk kanë dhënë asgjë.

Madje, jo vetëm aq, por do të rimerrte Sturaron, duke i paguar Juventusit 16,5 mln euro, pa harruar gjatë verës Favillin, huazim me detyrim blerje për 12 mln euro në total.

Përtej merkatos së çuditshme dhe misterioze, ajo që bie në sy është se gjatë gjithë këtyre viteve Preziosi nuk ka menduar kurrë për të ardhmen e një klubi të cilit i ka borxh shumë, pasi në vitin 2005 bëri që Genoa të pësonte një grusht të rëndë: nga Serie B në Serie C, për shkelje sportive.

Pak a shumë ajo që ndodhi me Palermon sivjet. Enrico Preziosi, gjatë operacionit për të monitoruar trukimet e ndeshjeve, u kap me një valixhe me 250 mijë euro të cilat i mori drejtuesi i Venezias, i cili dilte nga zyrat "Gioci Preziosi", pronari i të cilës është presidenti i Genoas.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat