Sa para i takojnë kampionit të Kosovës? - Bota Sot
Sa para i takojnë kampionit të Kosovës?

Futboll

Sa para i takojnë kampionit të Kosovës?

Më: 19 maj 2019 Në ora: 18:38
Sa para i takojnë kampionit të Kosovës?

UEFA edhe këtë vit e ka sistemin e njëjtë të shpërblimit të ekipeve që do të thotë se ekipi nga Drenasi i merr 260 mijë euro nga UEFA si kampion i Kosovës dhe 220 mijë të tjera për pjesëmarrje në kualifikimet për Ligën e Kampionëve. Përveç 480 mijë eurove nga UEFA, Feronikelit do ti takojnë edhe rreth 50 mijë euro si shpërblim nga FFK-ja dhe nga fondi i të drejtave televizive, që e ngritë në mbi gjysmë milioni euro fondin e shpërblimeve për ekipin kampion, raporton insport. Kjo shumë mund të ngritet edhe më shumë në rast se kampioni i Kosovës kalon para kualifikimet për Ligën e Kampionëve, varësisht deri në cilën xhiro arrin në garat evropiane.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...