Sot një vit më parë, Cristiano Ronaldo la Real Madridin - Bota Sot
Sot një vit më parë, Cristiano Ronaldo la Real Madridin

Futboll

Sot një vit më parë, Cristiano Ronaldo la Real Madridin

Më: 10 korrik 2019 Në ora: 15:16
Cristiano Ronaldo

Një vit ka kaluar që kur një kapitull përfundoi mes Cristiano Ronaldos dhe Real Madridit dhe në 365 ditë klubi dhe lojtari i kanë munguar njëri tjetrit, edhe pse asnjëra palë nuk e pranon.

Juventusi pagoi 117 milionë euro për portugezin dhe ishte e qartë se suksesi në Ligën e Kampionëve ishte objektivi i tyre për sezonin. Por nuk ndodhi, dhe ata u eliminuan kundër Ajaxit në çerekfinale.

Juve dhe CR7 fituan Serinë A së bashku dhe 34-vjeçari shënoi 28 herë në të gjitha garat, por ai ishte vetëm golashënuesi i katërt më i mirë në Serie A, me sezonin e tij që përfundoi me zhgënjim më shumë se çdo lojtarë tjetër për shkak të pritshmërive të larta pas mbërritjes së tij.

Në anën tjetër, rezultatet në ‘Santiago Bernabeu’ tregojnë se sa ka munguar ai. Shumë larg luftës për La Liga, Reali kaloi sezonin me tre trajnerë të ndryshëm, por klubi spanjoll pohoi se nëse ata kishin mundësi të ktheheshin në kohë, ata do të bënin të njëjtën gjë përsëri dhe do ta shisnin numrin 7.

Ata nuk dyshojnë në aftësitë e tij për ndikimin në ekip, por ata ende besojnë se duhet të bëjnë ndryshimin. Kollapsi në ediconin 2018/19 është vënë në frymë më shumë se çdo gjë tjetër.

Lojtarët e tjerë, domethënë Marcelo dhe Luka Modric, janë dobësuar që nga vera e kaluar dhe kontributi i tyre ka humbur.

Tani, Cristiano dhe Reali duan të kthehen sërish me triumf, veçanërisht në Evropë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat