Ky është shqiptari i Kosovës që iu besua shiriti i kapitenit të Ushtrisë ish jugosllave! - Bota Sot
Ky është shqiptari i Kosovës që iu besua shiriti i kapitenit të Ushtrisë ish jugosllave!

Futboll

Ky është shqiptari i Kosovës që iu besua shiriti i kapitenit të Ushtrisë ish jugosllave!

Nga: Kemajl Goca Më: 9 gusht 2019 Në ora: 11:38
Përbërja e asaj kohe e Ushtrisë Popullore ish jugosllave me futbollist të njohur (Seleksioni JNA), në këmbë: Shala, Mrmiç, Shabanaxhoviq, Mataja, Duraku, Shtimac, Karasi. Ulur: Babunski, Dabiç, Gudel, Kostiq dhe Tuce.  

Në Fotografinë e publikuar në “istorija ex yu fudbala” shihen dy shqiptarë të Kosovës, ish futbollistët Kujtim Shala dhe Fahrudin Duraku. 

Legjenda e futbollit e Kosovës, Kujtim Shala, ishte zgjedhur kapiten i përzgjedhjes së futbollit të Ushtrisë Popullore të ish Jugosllavisë (1989).

E para, Shala shikohej me sy të keq nga Serbia shoveniste, por pasi që atëkohë Federata e futbollit ish jugosllave përbëhet nga gjashtë Republika (Kroacia, Bosnja, Mali i Zi, Maqedonia, Sllovenia e Serbia) e dy krahina autonome (Kosova dhe Vojvodina), Serbia ishte e pafuqishme që të bëjë sherr dhe Shala u zgjodh kapiten për at ndeshje në prag të finales së Kupës Marshal Tito.  

Prandaj, ka qenë e çuditshme se si iu besua shiriti i kapitenit Shalës, një shqiptarit të Kosovës, kur njihet si i papërshtatshëm për at regjim dhe disa atëherë çonte dy gishta në stadiume, si ndodhi në Nish kundër Radniçkit. 

Përbërja e asaj kohe e Ushtrisë Popullore ish jugosllave me futbollist të njohur (Seleksioni JNA), në këmbë: Shala, Mrmiç, Shabanaxhoviq, Mataja, Duraku, Shtimac, Karasi.
Ulur: Babunski, Dabiç, Gudel, Kostiq dhe Tuce.

Shala ka qenë ish lojtar i Lirisë së Prizrenit, Partizanit të Beogradit, Prishtinës, Dinamos së Zagrebit, Rennes në Francë, Stuttgarter Kickers, Fortuna Dyseldorf në Gjermani etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat