Njeriu që e kishte heshtur Beogradin, ja çfarë thotë për Fadil Vokrrin! - Bota Sot
Njeriu që e kishte heshtur Beogradin, ja çfarë thotë për Fadil Vokrrin!

Futboll

Njeriu që e kishte heshtur Beogradin, ja çfarë thotë për Fadil Vokrrin!

Nga: Kemajl Goca Më: 10 gusht 2019 Në ora: 17:06
Sokol Kushta majtas e Nehat Mustafa djathtas

Para 32 viteve (me 30 shtator, 1987) skuadra kuqezi, Flamurtari i Vlorës, e kishte përulur Partizanin në Beograd (në stadiumin e APJ-së), ku ishin mbi 40 mijë shikues, në ndeshjen e kthimit të raundit të dytë të kualifikueseve në Kupën UEFA.

Ai që e heshti Beogradin padyshim ka qenë sulmuesi Sokol Kushta, i cili me një veprim të jashtëzakonshme, nga rreth 16 metra e fërfëlloi topin në pjesën e epërme, mu aty ku bashkohen shtyllat te portierit boshnjak Fahrudin Omeroviq dhe ngushtoi humbjen në 2:1.

Për Partizanin shënuan: Goran Stevanoviq (44'-nga penalltia) dhe Fadil Vokrri (60‘) dhe për Flamurtarin Sokol Kushta (82’).

Ky gol kishte shijen e arit, duke e kualifikuar Flamurtarin më tej pas fitores në Vlorë me 2:0 para 19 mijë shikuesve pikërisht me 16 shtator. Në Vlorë realizuan Aleksandër Gjorgjeviq (30' - autogol) dhe Roland Iljadhi (83'). Vlonjatët shkuan më tej me rezultat të përgjithshëm 3:2.

Ish zëvendësministri i Ministrisë së Arsimit, Nehat Mustafa, ka postuar një foto me legjendën e futbollit shqiptar, Kushta dhe ka treguar se çfarë thotë Kushta për legjendën e futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri (i ndjeri).

 “Me legjendën e futbollit shqiptar Sokol Kushta, ish futbollistin vlonjat Latif Gjondeda dhe dy miqtë e mi Elmazin dhe Bekirin!

Image

Mustafa: Sokol Kushta, ish futbollistin vlonjat Latif Gjondeda dhe dy miqtë e mi Elmazin dhe Bekirin!

Kënaqësi të dëgjosh nga Sokoli për fitoret e paharruara të Flamurtarit kundër Partizanit të Beogradit e Barcelonës.
Natyrisht, e pashmangshme biseda për legjendën Fadil Vokrri dhe vlerësimi maksimal i Sokolit për Fadilin”, shkruan Mustafa. Kushta gjithnjë ka fjalë të mëdha për Vokrrin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...