Vllaznia historike - Bota Sot
Vllaznia historike

Futboll

Vllaznia historike

Më: 13 gusht 2019 Në ora: 19:38
Vllaznia historike

Sukses historik për Vllazninë e Shkodrës futbollit të femrave. Vajzat kuqeblu u kualifikuan në raundin e dytë të Champions League, pasi barazuan 1-1 me skuadrën kampione të lituanisë, Gintra, dhe falë dy sukseseve të mëparshme zënë vendin e parë në grup.

Ëndrra e disa viteve tashmë është bërë realitet dhe me të drejtë vajzat, stafi teknik dhe presidenti Matija e kanë festuar gjatë këtë arritje të madhe të futbollit shqiptar të femrave.

Vllaznia e nisi ndeshjen me ekipin lituanez me këtë fomacion: në portë Etzel, në mbrojtje Maliqi, Gjini, Blanchard dhe Bajraktari, në mesfushë Popoviç, Dauzat, Mustafaj dhe Vuliç, ndërsa në sulm dyshja Doyle-Doçi.

Pjesa e parë u mbyll me rrjeta të paprekura, me Vllazninë që i kushtoi vëmendje të veçantë fazës mbrojtëse.

Në fillimin e së dytës, lituanezet kaluam në avantazh, por vajzat kuqeblu nuk e humbën përqendrimin dhe në minutën e 78-të barazuan me kapitenen Megi Doçi me 11-metërsh.

Në minutat e mbetura nuk pati ndryshim tjetër rezultati, kështu që Vllaznia me 7 pikë të grumbulluara zuri vendin e parë në grup, duke u kualifikuar në raundit e dytë të Championsit, ku marrin pjesë 32 skuadrat më të mira të kontinentit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...