Thirrjet homofobike ndërprejnë ndeshjen në Francë - Bota Sot
Thirrjet homofobike ndërprejnë ndeshjen në Francë

Futboll

Thirrjet homofobike ndërprejnë ndeshjen në Francë

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 08:24
Në ‘Stade Marcel Picot’

Një ndeshje e Ligue 2 midis Nancy dhe Le Mans u ndërpre pasi thirrjet homofobike u dëgjuan në ‘Stade Marcel Picot’ të premten në mbrëmje.

Loja është ndalur në minutën e 27-të nga gjyqtari Medi Mokhtari me Nancyn në avantazh 1-0 dhe spikeri i stadiumit paralajmëroi që ndeshja do të pezullohej nëse brohoritja abuzive nuk ndalet.

Lojtarët inkurajuan gjithashtu thirrjet për të përfunduar ndeshjen që rifilluan përfundimisht pas një minute dhe skuadra vendas arriti një fitore dramatike 2-1 me tre lojtarë që u përjashtuan me të kuq.

Është hera e parë që një ndeshje profesionale futbolli është ndërprerë në Francë për shkak të thirrjeve homofobike, me ministren e sportit të vendit Roxana Maracineanu me shpresë se dërgon një mesazh të qartë.

“Unë dërgoj  urimet e mia drejtuar gjyqtarit Mehdi Mokhtari dhe delegatit të LFP (Ligue de Football Professionnel) Alain Marseille të cilët morën përgjegjësitë e tyre dhe vendosën të ndërpresin ndeshjen e futbollit midis Nancy dhe Le Mans për fyerje homofobike,” .

“Është e para. Dhe e fundit, shpresoj”, shkroi ajo në Twitter.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat