Festa e çmendur e titullit, Klopp tregon si përfundoi i dehur në garazh dhe furgonin e pulave - Bota Sot
Festa e çmendur e titullit, Klopp tregon si përfundoi i dehur në garazh dhe furgonin e pulave

Futboll

Festa e çmendur e titullit, Klopp tregon si përfundoi i dehur në garazh dhe furgonin e pulave

Më: 6 shtator 2019 Në ora: 16:25
Jurgen Klopp

Festën e çmendur e meritonte. Jürgen Klopp zbulon një histori surrealiste, në të cilën u gjend pasi fitoi Bundesligën me Borussia Dortmund, në vitin 2011. Trajneri gjerman dhe verdhezinjtë e festuan titullin me një ceremoni të organizuar jashtë. "Unë isha me të vërtetë i dehur, gjë e dukshme në disa intervista", - fillon të tregojë trajneri aktual i Liverpool-it në një dokumentar të Amazon për Dortmund.

Pas një nate feste, Klopp tregon se ku u zgjua ditën tjetër: "Nuk mbaj mend asgjë, që ka kuptim. Nuk jam i sigurt nëse ia kam thënë ndonjëherë këtë gjë ndokujt. Në fakt, u zgjova në një kamion, brenda një garazhi. Vetëm e mbaj mend, por nuk kam asnjë ide për orët e mëparshme, si përfundova atje. U zgjova, dola nga kamioni dhe u gjenda në një dhomë të madhe fabrike. Pastaj kalova në oborr dhe pashë siluetën e një burri. Vërshëlleva dhe bërtita me zë të lartë dhe vura re që silueta po ngadalësohej pak. Kështu, prita të zbuloja kush ishte. A e dini cilin pashë? Watzke (Hans-Joachim Watzke, drejtorin e përgjithshëm të Borussia Dortmund). Pra, ai dhe unë ishim njerëzit e vetëm në këtë oborr të madh".

Historia e Klopp nuk mbaron këtu. Të dy duhet të dilnin që atje për t'u bashkuar me festën e kampionëve në qytet, kështu që kërkuan një mjet transporti. Me bllokimin e rrugëve të qytetit për shkak të festës, kjo ishte e vështirë, megjithëse gjetën një mënyrë të veçantë për të arritur në destinacion: "Watzke ndaloi një furgon të vjetër, Mercedes, në rrugë. Në timon ishte një djalosh turk. Watzke i tha: "A na dërgo dot në qendër të qytetit? Shoferi u përgjigj: "Jo, nuk ju çoj dot atje". Atëherë, Watzke futi dorën në xhep, nxori 200 euro dhe i thotë: "Ju e bëni për kaq…” 

Ai i sheh paratë dhe përgjigjet: “Po, jemi në rregull". Watzke ulet përpara, ndërsa unë u mundova të shtrihesha te pjesa e pasme. U përpoqa të vazhdoja të flija me kokën anash, sepse isha pak i lodhur. Sidoqoftë, vazhdoja të dëgjoja kakarisje, kakarisje, kakarisje… Mendova; çfarë po ndodh këtu? Kujtova se isha në ëndërr, por jo. Furgoni ishte plot me pula”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...