Godin: Ai më kujton Simeonen, Inter si Atletico! Derbi? S'kam luajtur kurrë, por ata do jenë thelbësorë - Bota Sot
Godin: Ai më kujton Simeonen, Inter si Atletico! Derbi? S'kam luajtur kurrë, por ata do jenë thelbësorë

Futboll

Godin: Ai më kujton Simeonen, Inter si Atletico! Derbi? S'kam luajtur kurrë, por ata do jenë thelbësorë

Më: 18 shtator 2019 Në ora: 15:58
Diego Godin

Mbrojtësi i Interit, Diego Godin është ndalur të flasë për këto javë të para të tij si zikaltër, derbin dhe krahasimin me Atletico Madrid.

"Unë shoh shumë gjëra në këtë Inter që më kujtojnë Atletiko Madridin që fitoi kampionatin spanjoll në sezonin 2013-14,"  tha ai “DAZN”.

“Atmosfera në dhomën e zhveshjes, fryma e ekipit, dëshira për të qenë së bashku, të punojmë dhe të bëjmë mirë.

"Më pas është entuziazmi i fansave. Tifozët po ndiejnë gjërat e duhura, por gjëja e duhur për të filluar është gjithmonë trajneri: Kam pasur Cholo Simeone në Madrid dhe kam Conten këtu.

"Është thelbësore të kesh trajnerë si ata, me një karakter që gjithmonë të shtyn. Ne duhet të bëjmë atë që bëri Atletico dhe të shikojmë ndeshje pas ndeshje.

"Simeone dhe Conte janë shumë të ngjashëm. Shikoni se si ata e përjetojnë gjithçka gjatë një ndeshje. Një lojtar në fushë e percepton atë energji, dhe unë mund t'ju garantoj se është e njëjta gjë në stërvitje.

"Të kesh një trajner që beson në idetë e tyre me atë forcë është thelbësore për një lojtar, në çdo pikë të sezonit."

Uruguaiani u pyet atëherë për derbin e së shtunës me rivalët e qytetit, Milanin.

"Unë kurrë nuk kam luajtur në këtë derbi, por e di se për çfarë bëhet fjalë. E kam parë në TV. Unë e di se si të jetoj dhe të luaj një ‘Clasico’ si kjo.

“Unë e di se çfarë do të thotë kjo për tifozët. Këto janë ndeshje ku duhet t’i bëni krenarë, pavarësisht rezultatit.

"Kjo për faktin se tifozët janë thelbësorë, edhe në sukseset evropiane. Një klub ka nevojë për entuziazmin dhe nxitjen e tifozëve të tij në momentet pozitive dhe më pak pozitive, të cilat në mënyrë të pashmangshme do të ndodhin.

"Përveç projektit, lojtarëve dhe trajnerit, ju keni nevojë për tifozët që t'ju mbështesin dhe në të njëjtën kohë, ata duhet të kërkojnë nga lojtarët të bëjnë mirë në Evropë.

"Interi ka të gjitha këto” përfundoi mbrojtësi uruguaian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...