Shkëndija fiton derbin e madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Nga: K. Goca Më: 18 shtator 2019 Në ora: 17:27

Kampioni në fuqi, Shkëndija nga Tetova, shënon fitoren e dytë rresht, duke hedhur pas krahëve krizën që kishte kaluar në javët e para në Kampionatin e Maqedonisë së Veriut.

Kuqezinjtë fituan derbin e madh shqiptar, në cilësinë e mysafirit, duke i shkaktuar humbje me rezultat 2:0 rivalit të të njëjtit qytet Renovës. KF Renova ka qenë e pafat për faktin se pesë minutat e fundit e ndanë nga barazimi.

Në minutën e 86-të, futbollisti Armend Alimi kaloi në epërsi kampionit, ndërsa Besart Ibraimi vulosi fitoren në çastet e fundit kur u tregua i saktë nga penalltia.

Pas gjashtë jave Shkëndija renditet në vend të gjashtë me 7 pikë sa ka edhe Renova një pozitë më poshtë dhe ngecin për 7 pikë nga lideri Akademia Pandev.