Shkëndija fiton derbin e madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut - Bota Sot
Shkëndija fiton derbin e madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Futboll

Shkëndija fiton derbin e madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Nga: K. Goca Më: 18 shtator 2019 Në ora: 17:27
Shkëndija fiton derbin e madh shqiptar në Maqedoninë e Veriut

Kampioni në fuqi, Shkëndija nga Tetova, shënon fitoren e dytë rresht, duke hedhur pas krahëve krizën që kishte kaluar në javët e para në Kampionatin e Maqedonisë së Veriut.

Kuqezinjtë fituan derbin e madh shqiptar, në cilësinë e mysafirit, duke i shkaktuar humbje me rezultat 2:0 rivalit të të njëjtit qytet Renovës. KF Renova ka qenë e pafat për faktin se pesë minutat e fundit e ndanë nga barazimi.    

Në minutën e 86-të, futbollisti Armend Alimi kaloi në epërsi kampionit, ndërsa Besart Ibraimi vulosi fitoren në çastet e fundit kur u tregua i saktë nga penalltia.

Pas gjashtë jave Shkëndija renditet në vend të gjashtë me 7 pikë sa ka edhe Renova një pozitë më poshtë dhe ngecin për 7 pikë nga lideri Akademia Pandev.

Liga e Maqedonisë së Veriut
Renova-Shkëndija    0:2
Shkupi-Vardari    1:2
Struga Trim Lum-A. Pandev    0:0
Rabotniçki-Makedonija GP 1:0
Sileksi-Boreci    3:0

Tabela
1. Akademija Pandev    6    4    2    0    14
2. Vardari    6    4    1    1    13
3. Makedonija GP    6    3    2    1    11
4. Shkupi    6    2    2    2    8
5. Struga Trim & Lum    6    2    2    2    8
6. Shkëndija    6    2    1    3    7
7. Renova    6    2    1    3    7
8. Sileks    6    2    0    4    6
9. Rabotniçki    6    2    0    4    6
10. Borec    6    1    1    4   4

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...