Shkupi mundet nga Vardari, Struga barazon me liderin

Nga: K. Goca Më: 18 shtator 2019 Në ora: 18:50
Shkupi-Vardari

Është zhvilluar edhe derbi i kryeqytetit mes skuadrës shqiptare Shkupit dhe asaj maqedone, Vardarit. Shkupi nuk e kishte ditën e vet dhe pësoi humbje me rezultat 2:1 nga Vardari.

“Vardari arriti të fitojë në fushën e nxehtë të rivalit të papërshtatshëm”, shkruajnë mediat maqedone. Në minutën e 11-të futbollisti Cvetanovski shënon për epërsinë e Vardarit, kurse në minutën e 60-të, gjyqtari akordoi penallti. Micevski shënon për 0:2. Shkupjanët luftuan me mish e më shpirt por nuk arritën më shumë se të shënojnë një gol.

Në minutën e 71-të te Iseni, ish-lojtar i Vardarit,  ngushton humbjen në 1:2. Vardari renditet në vend të dytë me 13 pikë, kurse Shkupi është i katërti me 9 sosh.  Në Strugë, Akademia Pandev mbeti e pamposhtur edhe në ndeshjen me skuadrën shqiptare Struga Trim Lum, e cila përfundoi me rezultat 0:0. Struga luftoi maksimalisht por nuk arritën që t’i shkaktojnë humbjen e parë liderit, Akademia Pandev.

Struga renditet në pozitën e pestë me 8 pikë apo ka dy fitore, dy barazime e dy humbje, kurse Akandemia Pandev është i pari me 14 pikë, me 4 fitore e 2 barazime.