As në Bërnicë, as në Drenicë – historia e stadiumit kombëtar - Bota Sot
As në Bërnicë, as në Drenicë – historia e stadiumit kombëtar

Futboll

As në Bërnicë, as në Drenicë – historia e stadiumit kombëtar

Më: 22 nëntor 2019 Në ora: 22:28
Foto ilustrim

Ideja për stadiumin kombëtar është e vjetër së paku 5 vjet – Ministri Kujtim Shala kishte folur për të në vitin 2014

Plani i atëhershëm ishte që stadiumi të ndërtohet në Bërnicë dhe të jetë pjesë e një kompleksi olimpik, bashkë me selinë e KOK, zyrat e federatave, hotelin, pishinën olimpike…

As për stadiumin dhe as për kompleksin olimpik, nuk ka pasur asnjë lëvizje

Më 2016, Kadri Veseli si Kryetar i Kuvendit kishte vizituar Hungarinë dhe kishte premtuar financim të stadiumit nga Hungaria dhe ndërtim të stadiumit në Drenas

Autoritetet e Kosovës, përkundër gatishmërisë së Qeverisë së Hungarisë, nuk kanë zhvilluar negociata serioze dhe asnjëherë nuk kanë filluar punimet për stadium

Ndërkohë Kosova ka mbetur me vetëm një stadium me kritere të UEFA-s sepse stadiumit Adem Jashari në Mitrovicë i është marrë licenca nga UEFA, për shkak të mospërmbushjes së kushteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat