Vdiq portieri legjendar i Manchester Unitedit - Bota Sot
Vdiq portieri legjendar i Manchester Unitedit

Futboll

Vdiq portieri legjendar i Manchester Unitedit

Më: 17 shkurt 2020 Në ora: 08:45
Foto ilustrim

Ish-portieri i Manchester United dhe Irlandës së Veriut, Harry Gregg, i cilësuar si një hero i katastrofës ajrore të Mynihut të vitit 1958, ka vdekur në moshën 87 vjeç.

Gregg shpëtoi me guxim shokët e ekipit dhe pasagjerët e tjerë pas rrëzimit të aeroplanit në të cilin u vranë 23 vetë.

Kur u bashkua me Unitedin në dhjetor 1957 për 23.500 funte ai ishte portieri më i shtrenjtë në botë dhe u votua më i miri në Kupën Botërore të vitit të ardhshëm.

Ai bëri 25 paraqitje për Irlandën Veriore midis 1954 dhe 1963.

Fondacioni bamirës i ish-portierit Harry Gregg shpjeguan se ai vdiq në Spitalin Causeway në Coleraine.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat