Kur kroatët lartësonin Kujtim Shalën që gjunjëzoi Partizanin e Beogradit! Kjo ishte nota që habiti të gjithë - Bota Sot
Kur kroatët lartësonin Kujtim Shalën që gjunjëzoi Partizanin e Beogradit! Kjo ishte nota që habiti të gjithë

Futboll

Kur kroatët lartësonin Kujtim Shalën që gjunjëzoi Partizanin e Beogradit! Kjo ishte nota që habiti të gjithë

Nga: Kemajl Goca Më: 25 mars 2020 Në ora: 15:54
Kur kroatët lartësonin Kujtim Shalën që gjunjëzoi Partizanin e Beogradit! Kjo ishte nota që habiti të gjithë

Kujtim Shala është emër i madh në Kroaci! Është legjendë e futbollit dhe lojërat e tij në fanellën e Dinamos nga Zagrebi edhe sot kujtohen! 

Shala ka postuar një shkrim të vitit 1990, kur gazeta sportive kroate “Sportske Novosti”, e ka lartësuar me një shkrim, kur shënon në minutën e 76-të për fitoren me rezultat 2:1 ndaj Partizanit të Beogradit, që atëkohë ish derbi i madh në ligën e ish Jugosllavisë.

Shala kishte luajtur tërë takimin dhe mori notën 8, u shpallë lojtar i ndeshjes! Kjo habiti të gjithë, por Shala e meritoi plotësisht!”

Image

Shkrimi i "Sportske Novostit" në vitin 1990 ku shihet Shala

Pas javës së 25-të, Dinamo kryesonte me 36 pikë dhe Partizani renditej në vend të gjashtë me 24 pikë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat