Superiorja dhe Kupa e Shqipërisë duhet të luhen... - Bota Sot
Superiorja dhe Kupa e Shqipërisë duhet të luhen...

Futboll

Superiorja dhe Kupa e Shqipërisë duhet të luhen...

Më: 24 prill 2020 Në ora: 18:12
Superiorja dhe Kupa e Shqipërisë duhet të luhen...

Nëpërmjet një shkrese dërguar Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, si dhe asaj të Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Federata Shqiptare e Futbollit ka kërkuar që kampionatet kombëtare të futbollit të rifillojnë aktivitetin në 20 -24 maj, siç edhe deklaroi Ilir Shulku për “Panorama Sport”, ndërkohë që në datën 2 maj skuadrat të nisin stërvitjen pa kontakt fizik.

Në qoftë se kjo gjë aprovohet, atëherë është planifikuar që futbolli shqiptar të ulë siparin në 26 korrik sipas kalendarit të publikuar nga FSHF. Ky do të ishte skenari optimal për t’i përfunduar takimet më herët se 3 gushti, data përfundimtare e udhëzuar nga UEFA një ditë më parë.

Por nëse kushtet shëndetësore nuk do ta lejojnë zhvillimin e ndeshjeve  sipas këtij kalendari, atëherë FSHF ka gati të paktën edhe 2 plane të tjera për zhvillimin e ndeshjeve çdo 3 ditë.

Do të jetë një kalendar i ngjeshur, por nuk do të cënohet integriteti dhe meritokracia në renditjen përfundimtare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat