Sacchi kategorik: Kanë zgjedhur rrugën e gabuar. Kështu favorizohen të pasurit - Bota Sot
Sacchi kategorik: Kanë zgjedhur rrugën e gabuar. Kështu favorizohen të pasurit

Futboll

Sacchi kategorik: Kanë zgjedhur rrugën e gabuar. Kështu favorizohen të pasurit

Më: 2 qershor 2020 Në ora: 22:22
Arrigo Sacchi

Ish-trajneri i Italisë dhe Milan-it, Arrigo Sacchi, ka folur në lidhje me rifillimin e kampionatit italian.

“Unë kam qenë trajner i Italisë që në Botërorin e 1994-ës luajti në 12:30, nën një diell ferri dhe me një përqindje lagështie 90 për qind”.

“Nuk është e lehtë, është e vërtetë, por nëse stërvitesh mirë mund të bëhet: njeriu është në gjendje të fitojë kundër natyrës”, ka thënë Sacchi për Gazzetta dello Sport.

“5 zëvendësimet? Kjo është e bukur. Nëse donin ndeshje më të ekuilibruara, kanë gabuar rrugë. Kështu favorizohen skuadrat më të forta, është e qartë”.

“A e kuptoni se çfarë do të thotë të ndërrosh pesë lojtarë nga 11: është gjysma e skuadrës. Kush mund të aktivizojë kampionët që ka në stol, mirë; të tjerët të bëjnë si të munden”.

“Nuk më duket një ide e madhe. Në këtë mënyrë vihet akoma më shumë në dukje diferenca mes skuadrave të mëdha dhe atyre të vogla, mes të pasurve dhe të varfërve”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat