Buffon nuk njeh moshë, thyen një rekord të ri sonte - Bota Sot
Buffon nuk njeh moshë, thyen një rekord të ri sonte

Futboll

Buffon nuk njeh moshë, thyen një rekord të ri sonte

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 15:38
Gianluigi Buffon

Gianluigi Buffon do të bëjë histori sot me paraqitjen e tij të 648-të në Serie A, duke tejkaluar Paolo Maldini, por është larg nga rekordi i vetëm gjatë gjithë kohës që ai mban.

Portieri 42-vjeçar kohët e fundit nënshkroi një zgjatje të kontratës deri në qershor 2021, që do të thotë se ai do të jetë i moshuar 43 vjeç dhe pesë muaj deri në kohën e skadimit të tij.

SuperGigi bëri debutimin e tij në Serie A për të luajtur në Parma dhe mbajti një fletë të pastër në barazimin 0-0 me Milanin në 19 nëntor 1995, kur ai ishte vetëm 17 vjeç, nëntë muaj dhe 22 ditë.

Nevio Scala ishte trajneri që i dha mundësinë kur Luca Bucci nuk ishte i disponueshëm, pasi adoleshenti u zhvillua ndaj Roberto Baggio, George Weah dhe Zvonimir Boban.

Po ashtu duke luajtur atë ditë në Stadio Tardini ishte njeriu, rekordin e të cilit po prish: Maldini.

Ai që atëherë ka luajtur kundër djemve të ish-shokëve të skuadrës, Federico Chiesa dhe Marcus Thuram, shkoi direkt nga fitimi i Kupës së Botës 2006 në një sezon duke ndihmuar Juventusin të dilte nga Serie B pas skandalit të Calciopoli dhe kishte një fushatë në Paris Saint-Germain në mosha 41 vjeç.

Në 647 ndeshjet e tij të Serie A deri më tani, Buffon mbajti 296 fletë të pastra dhe pranoi 524 gola.

Kishte gjithashtu një ndeshje në play-off në Serie A për Evropën, kur Parma humbi 3-1 ndaj Interit në maj 2000, por kjo nuk kualifikohet si paraqitje e Serie A.

Ndeshja nuk është rekordi i tij i vetëm, pasi Buffon mban edhe garën për Serie A të pamposhtur për çdo kohë më të gjatë për një portier, i cili shënoi në 973 minuta.

Mjaft i çuditshëm, ai e vendosi edhe atë në një Derbi të Torinos më 20 Mars 2016.

Buffon ka fituar nëntë tituj të Serisë A, gjithashtu një rekord – duke mos llogaritur Skudetti 2004-05 dhe 2005-06 që u revokuan si pjesë e Calciopoli – pesë edicione të Coppa Italia, gjashtë Superkupa Italiane, Kupa UEFA, titulli Ligue 1, etj. Superkupi Francez dhe kampionati i Serisë B.

Kjo do të jetë ndeshja e tij konkurruese 1,115 midis nivelit të klubit, ndërkombëtar dhe rinisë, në të cilën ai pranoi 920 gola.

Do të jetë paraqitja e tij e 670 e Juventusit në të gjitha konkurrencat dhe deri më tani ai ka 316 fletë të pastra, duke arritur 527 gola.

Në nivelin e klubit, ai gjithashtu luajti 220 ndeshje për Parma (duke mbajtur 85 fletë të pastra) dhe 25 për Paris Saint-Germain (nëntë fletë të pastra).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat