E shau apo jo

Futboll

E shau apo jo

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 15:37
E shau apo jo

“Netflix” ka publikuar sot dokumentarin “Anelka, i keqkuptuar”, i cili rishikon karrierën e ish-lojtarit të Real Madridit, njërit nga talentet më të mëdha francez të këtij shekulli. Në të, ish-sulmuesi dëshironte të rishikonte të kaluarën dhe të tashmen e tij, duke folur për Mbappé, si një nga lojtarët më të mirë në botë. “Mbappé sot përfiton nga përvoja ime e 20 viteve më parë. Kylian është aq i fortë teknikisht, sa edhe mendërisht. Ju mund të keni shumë cilësi, por pa një mentalitet të mirë nuk shkoni askund”, – theksoi ish-ndërkombëtari francez.

Një nga momentet më të tensionuara të karrierës së Anelka ndodhi më 2010, gjatë Kupës së Botës në Afrikën e Jugut. Pasi humbi 2-0 kundër Meksikës, sulmuesi shkoi direkt te Raymond Domenech, në dhomën e zhveshjes, për të shpërthyer në fyerje ndaj trajnerit. “L’Equipe” zbuloi çfarë kishte ndodhur disa ditë më vonë, gjë që çoi në dëbimin e menjëhershëm të lojtarit nga kombëtarja, duke shkaktuar një krizë të paparë në ekipin francez. “Unë hyra në dhomën e zhveshjes i irrituar. Reflektova dhe u irritova, sepse nuk kisha prekur asnjë top, ndërsa trajneri më bëri fjator për humbjen. Domenech tha emrin tim dhe e përmendi publikisht, sikur të isha praktikisht armiku numër 1 i tij. Ky ishte një gabim, ndjeva një agresion ndaj meje”, – thekson ish-lojtari i Real Madridit.

Disa fjalë edhe për kopertinën e “L’Equipe”, asokohe: “Unë pashë faqen e parë të “L’Equipe” dhe nuk dija nëse po bënte shaka apo jo. Ajo shkruante se e kisha sharë trajnerin nga nëna. Jo, është diçka serioze, që nuk ndodh çdo ditë.

Viktima e parë e kësaj ishte lojtarët, pasi të gjithë i thirra për t’i pyetur nëse ishte e vërtetë apo jo. Njerëzit që më njohin mua e dinë që, nëse do ta kisha thënë këtë, do të isha i pari që do ta pranoja. Gjëja më e rëndësishme për mua ishte mbështetja e kolegëve të mi. Evra dhe Abidal e thirrën Doménech, tha se do ë vinte në takim, por nuk u paraqit. Në hotel u thashë kolegëve se situata ishte shumë e trishtuar dhe se ata vetëm duhej të përqëndroheshin në lojë. Ata më thanë që nuk do të stërviteshin, as flisnin me shtypin si shenjë proteste”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat