Europa League, kundërshtarët e mundshëm të ekipeve shqiptare

Futboll

Europa League, kundërshtarët e mundshëm të ekipeve shqiptare

Më: 10 gusht 2020 Në ora: 11:01
Europa League

Mësohen emrat e kundërshtarëve të mundshëm të skuadrave shqiptare në raundin e parë kualifikues të Europa League-s.

Sipas ndarjeve të vazova nga UEFA, Kukësi, në Grupin 5, do të përballet me një mes Akademia Puskas (HUN), MKS Cracovia Krakow (POL) dhe PFC Slavia Sofia (BUL).

Laçi, që ndodhet në Grupin 9, do të shortohet përballë Keshla FK (AZE), Neftçi (AZE) ose Hapoel Bersheva (ISR).

Edhe Shkupi ka shansin të përballet me të njëjtët kundërshtarë si Laçi.

Në Grupin 15, Teuta mundë të luajë kundër APOEL FC (CYP), FK Sutjeska (MNE), Beitar Jerusalem (ISR) ose fituesit të çiftit FC Santa Coloma (AND) – FK Iskra Danilovgrad (MNE).

Shkëndija, në Grupin 14, pret të luajë kundër FC Noah (ARM), Sumugayit City (AZE), FC Petrocub-Hincesti (MDA) ose FC Lokomotiva Tbilisi (GEO).

Renova është në Grupin 11 dhe shorti do t’i vërë përballë një mes Maccabi Haifa (Izrael), Apollon (Qipro) dhe Alashkert (Armenia).

Tri raundet e para do të luhen me ndeshje teke.

Ndeshjet do të nisin më 27 gusht, ndërsa ende nuk janë caktuar vendet ku do të zhvillohen.

GROUP 1

Seeded
1 Olimpija Ljubljana (SVN)
2 Maribor (SVN)
3 St Joseph’s (GIB)/B36 Tórshavn (FRO)

Unseeded
4 Coleraine (NIR)/La Fiorita (SMR)
5 Víkingur Reykjavík (ISL)
6 Levadia Tallinn (EST)

GROUP 2

Seeded
1 Žalgiris Vilnius (LTU)
2 Riteriai (LTU)
3 Budapest Honvéd (HUN)

Unseeded
4 Derry City (IRL)
5 Paide Linnameeskond (EST)
6 Inter Turku (FIN)

GROUP 3

Seeded
1 Valletta (MLT)
2 Zrinjski (BIH)
3 Lincoln Red Imps (GIB)/Prishtina (KOS)

Unseeded
4 Differdange (LUX)
5 Bala Town (WAL)
6 Union Titus Petange (LUX)

GROUP 4

Seeded
1 Aberdeen (SCO)
2 Rosenborg (NOR)
3 Motherwell (SCO)

Unseeded
4 Breidablik (ISL)
5 NSÍ Runavík (FRO)/Barry Town United (WAL)
6 Glentoran (NIR)/HB Tórshavn (FRO)

GROUP 5

Seeded
1 Malmö (SWE)
2 Hammarby (SWE)
3 Kukës (ALB)

Unseeded
4 Puskás Akadémia (HUN)
5 Cracovia Kraków (POL)
6 Slavia Sofia (BUL)

GROUP 6

Seeded
1 Shakhtyor Soligorsk (BLR)
2 Ventspils (LVA)
3 Dinamo Minsk (BLR)

Unseeded
4 Dinamo-Auto Tiraspol (MDA)
5 Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA)
6 Piast Gliwice (POL)

GROUP 7

Seeded
1 Shamrock Rovers (IRL)
2 AGF Aarhus (DEN)
3 FH Hafnarfjördur (ISL)

Unseeded
4 Honka Espoo (FIN)
5 Ilves Tampere (FIN)
6 Dunajská Streda (SVK)

GROUP 8

Seeded
1 Vaduz (LIE)
2 The New Saints (WAL)
3 Servette (SUI)

Unseeded
4 Žilina (SVK)
5 Hibernians (MLT)
6 Ružomberok (SVK)

GROUP 9

Seeded
1 Keşla (AZE)
2 Neftçi (AZE)
3 Hapoel Beer-Sheva (ISR)

Unseeded
4 Shkupi (MKD)
5 Laçi (ALB)
6 Dinamo Batumi (GEO)

GROUP 10

Seeded
1 Bodø/Glimt (NOR)
2 Nõmme Kalju (EST)
3 Fehérvár (HUN)

Unseeded
4 Mura (SVN)
5 Kauno Žalgiris (LTU)
6 Bohemian (IRL)

GROUP 11

Seeded
1 Maccabi Haifa (ISR)
2 Apollon Limassol (CYP)
3 Alashkert (ARM)

Unseeded
4 Saburtalo (GEO)
5 Željezničar (BIH)
6 Renova (MKD)

GROUP 12

Seeded
1 Lech Poznań (POL)
2 Partizan (SRB)
3 Ordabasy Shymkent (KAZ)

Unseeded
4 RFS (LVA)
5 Valmiera (LVA)
6 Botoşani (ROU)

GROUP 13

Seeded
1 Progrès Niederkorn (LUX)
2 FCSB (ROU)
3 CSKA-Sofia (BUL)

Unseeded
4 Shirak (ARM)
5 Engordany (AND)/Zeta (MNE)
6 Sirens (MLT)

GROUP 14

Seeded
1 Universitatea Craiova (ROU)
2 Shkëndija (MKD)
3 Bačka Topola (SRB)
4 Kairat Almaty (KAZ)

Unseeded
5 Noah (ARM)
6 Sumgayit City (AZE)
7 Petrocub-Hincesti (MDA)
8 Lokomotive Tbilisi (GEO)

GROUP 15

Seeded
1 APOEL (CYP)
2 Sutjeska (MNE)
3 Beitar Jerusalem (ISR)
4 Santa Coloma (AND)/Iskra Danilovgrad (MNE)

Unseeded
5 Lokomotiv Plovdiv (BUL)
6 Borac Banja Luka (BIH)
7 Teuta (ALB)
8 Tre Penne (SMR)/Gjilani (KOS)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat