Pirlo “revolucionarizon” Juven, mendon mbrojtjen me tre

Futboll

Pirlo “revolucionarizon” Juven, mendon mbrojtjen me tre

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 09:34
Andrea Pirlo

Juventusi po projektohet me mbrojte treshe. Në dekadën e fundit, bardhezinjtë i kanë ndërtuar sukseset e tyre veçanërisht duke filluar nga Barzagli, Bonucci dhe Chiellini. Me disa përjashtime. Të tre ishin një “markë tregtare”, që sollën sukses të madh.

Sipas “Gazzetta dello Sport”, tema mund të jetë më e rëndësishme se kurrë sezonin e ardhshëm. Me lamtumirën tashmë të zyrtarizuar të Maurizio Sarri, mbrojtja me tre lojtarë nuk është më një tabu, por një mundësi. Ish-trajneri nuk e ka marrë parasysh kurrë këtë version. Andrea Pirlo, nga ana tjetër, ka një mendim tjetër.

Juventusi 2020-2021, të luajë me një mbrojtje prej tre personash, mund të jetë një hipotezë konkrete, veçanërisht e bazuar në kundërshtarin përballë. Sidoqoftë, me një interpretim më ofensiv të sistemit të lojës sesa në të kaluarën.

Në idetë e Pirlos, dy të pasmit fizikë si Danilo dhe Alex Sandro mund të vendoseshin në të djathtë dhe të majtë përkatësisht. Role në të cilat Demiral dhe De Ligt gjithashtu mund të shkëlqejnë, me Bonucci dukshëm të paprekshëm si një qendër kryesore. Për më tepër, prania e Chiellini, mjeshtër i mbrojtjes me tre, do të ishte një nxitje tjetër.

Për De Ligt, në realitet, do të duhet të presin disa muaj. Ai do të kthehet vetëm në nëntor, pasi të jetë rikuperuar në supim e operuar dje. Megjithatë, alternativat nuk mungojnë. Pirlo po reflekton.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat