Askush si ai, Lewandowski sfidon rekordet e Johan Cruyff dhe Cristiano Ronaldos në finalen ndaj PSG

Më: 23 gusht 2020 Në ora: 09:10
Lewandowski dhe Ronaldo

Robert Lewandowski më në fund ka para tij mundësinë për të fituar Ligën e Kampionëve.

Sulmuesi i Bayern Munich nuk kishte luajtur në një finale që nga viti 2013, kur e humbi duke veshur fanellën e Borussia Dortmund, me kuriozitet kundër skuadrës që ai tani luan.

Që nga transferimi në skuadër atë verë, “Lewi” nuk kishte qenë kurrë në gjendje të aspironte për titullin dhe mposhtja e Paris Saint Germain sot do të bënte sigurisht histori. Përveç mallkimit të jorejona, Lewandowski ka dy rekorde që mund t’i thyejë, atë të Johan Cruyff dhe Cristiano Ronaldo brenda mundësive.

Bayern mund të festojë edhe një herë një hat-trick të ri që do të ishte edhe më i veçantë për Lewandowski, pasi ai do ta pushtonte atë si golashënuesi më i mirë i tre garave që Bayern fitoi, diçka që vetë Cruyff bëri në kohën e tij në Ajax,.

Në sezonin 1971-72, Hollandezi fluturues ishte golashënuesi më i mirë për Eredivise me 25 gola, Kupa Hollandeze me tre gola dhe Kupa Evropiane me pesë, shenjë që Lewandowski mund të përputhet sot për të mposhtur PSG-në.

Polaku ka pushtuar Bundesligën dhe Kupën e Gjermanisë duke qenë golashënuesi më i mirë (31 gola në ligë dhe gjashtë në Kupë), ndërsa në Ligën e Kampionëve askush nuk mund ta mposht atë sipas 15 golave ​​të tij. Nëse ai fiton titullin me Bayernin, atëherë, ai do të barazojë me rekordin e Cruyff.

Sikur të mos mjaftonte kjo, Lewandowski mund të barazojë, apo edhe të tejkalojë, numrin e golave të Cristiano Ronaldos. Portugezi vendosi rekordin më të mirë të golit në sezonin 2013-14 kur shënoi 17 gola, dy më shumë sesa ka sulmuesi i Bayern.

Nëse sot Lewi shënon një dyshe, ai do të barazohet me ish-Real Madridin, ndërsa nëse shënon një hattrick do të vendosë një rekord të ri në Ligën e Kampionëve.