Pochettino: Messi është gati të jetë më i miri në Ligën Premier

Futboll

Pochettino: Messi është gati të jetë më i miri në Ligën Premier

Më: 3 shtator 2020 Në ora: 12:51
Foto Ilustrim

Trajneri Mauricio Pochettino ka thënë se Lionel Messi do të ishte më i miri në çdo ligë dhe mund të shkëlqejë nëse transferohet në futbollin anglez.

Messi i ka thënë Barcelonës se ai dëshiron të largohet pas një sezoni të tmerrshëm në Camp Nou ku ata humbën titullin e ligës ndaj Real Madridit dhe u shkatërruan 8-2 nga Bayern Munchen në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.

Ai është gjithashtu i pakënaqur me komentet publike të bëra nga presidenti Josep Maria Bartomeu dhe dështimi i klubit për të ri-nënshkruar me Neymar nga Paris Saint-Germain.

Si rezultat, disa klube kryesore evropiane janë lidhur me një lëvizje për Messin, ku më favorit cilësohet Manchester City, i menaxhuar nga Pep Guardiola.

Disa kanë vënë në dyshim logjikën pas lëvizjes, duke qenë se Messi është 33 vjeç, nuk ka luajtur kurrë në një kampionat tjetër jashtë Spanjës dhe mund të kushtojë deri në 700 milionë euro për shkak të klauzolës së lirimit në kontratën e tij.

Sidoqoftë, Pochettino mendon se, nëse Man City nënshkruan Messin, ai do të jetë një sukses në Angli – ose kudo që të përfundojë.

“Çdo gjë mund të ndodhë. Messi do të luajë ku të dojë; në Spanjë ose Ligën Premier”, ka thënë fillimisht Pochettino për Ole.

“Ai është gati të jetë më i miri në çdo kampionat”, përfundoi trajneri argjentinas. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat