E frikshme, blen edhe klubin e 10-të

Futboll

E frikshme, blen edhe klubin e 10-të

Më: 3 shtator 2020 Në ora: 17:03
E frikshme,  blen edhe klubin e 10-të

City Football Group, kompania që drejton Manchester City, ka shumë klube në botë. Ata kanë blerë dhe klubin e tyre të 10 duke rritur investimet në fushën e futbollit dhe duke siguruar përfaqësimin në një tjetër shtet. 

Kompania ka siguruar blerjen e Troyesit. Klubit francez që garon në liguen e dytë dhe e mbylli sezonin e kaluar në vendin e katërt, pasi ishte pandemia që ndikoim shkruan telesport. Drejtori ekzekutiv o CFG, Ferran Soriano, foli për blerjen e klubit. “Ne kemi patur interes për futbollin francez dhe kemi admiruar Troyes prej kohësh”. 

Klubet që zotëron ose është partner momentalisht CFG:

Manchester City (Angli)

Girona (Spanjë)

Lommel SK (Belgjikë)

Melbourne City (Australi)

Montevideo City Torque (Uruguai)

Mumbai City (India)

New York City (SHBA)

Sichuan Jiuniu (Kina)

Troyes (Francë)

Yokohama F. Marinos (Japoni)

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat