Kampioni i Kosovës nokauton ekipin maqedon nga garat evropiane

Futboll

Kampioni i Kosovës nokauton ekipin maqedon nga garat evropiane

Nga: Kemajl Goca Më: 17 shtator 2020 Në ora: 20:05
Pamje nga ndeshja, foto "Ekipa.mk"

(E plotësuar) - Kampioni i Kosovës, Drita nga Gjilani, kualifikohet në rrethin e tretë të Europa League në futboll. 

Trimat e Dritës triumfuan me rezultat 2:0 kundër ekipit maqedon, Sileksi nga Kratova, e cila u luajt në stadiumin “Todor Toshevski” në Shkup.

Lojtarët e Dritës meritojnë notë të lartë për angazhim dhe lojë cilësore, të cilët aplikuan mbrojtje të fortë me një mesfushë shumë të mirë dhe sulm të rrezikshëm, duke e shkatërruar ekipin vendas.

Dy gola, shtatë kartona të verdhë dhe një karton i kuq.
Kryetrajneri i Dritës, Ardian Nuhiu, është sikurse në qiellin e shtatë sepse me Dritën arritën suksesin më të madh në histori të skuadrave të Kosovës, duke u kualifikuar në rrethin e tretë, ku në javën e ardhshme do të takohen me Legia nga Varshava e Polonisë. 

Në minutën e 22-të, Xhevdet Shabani nga gjuajtja e lirë rreth 16 metra, anash 16-shit, godet bukur portieri Bozhonovski me vetëmohim shpëtoi portën e tij. 
Në minutën e 47-të, Hamdi Namani pengohet në 16-sh nga dy mbrojtësit rival dhe gjyqtari gjykon penallti.

Në minutën e 48-të, Fidan Gërbeshi me mjeshtri godet nga penalltia, portieri në të djathtë, topi në të majtë, 0:1

Në minutën e 50-të, Hamdi Namani rast ideal, por gjuajtja e tij shkon mbi portë.  

Në minutën e 78-të,  Grozdanoski ndëshkohet me karton të kuq pas dy të verdhëve pas një ndërhyrje. Pas një minute, zëvendësuesi Bujar Shabani nga rreth 13-14 metra gjuajti jashtë portës.

Në minutën e 80-të, Ardian Limani me mjeshtërinë e tij nga rreth 12-13 me goditje të shkëlqyeshme thellon fitore në 0:2.

Në minutën e 82-të, Astrit Fazliu i vetmuar por gjuan jashtë shtyllës pingule të majtë, sikur edhe në fund të takimit Betim Haxhimusa. Drita kualifikohet me plotë meritë dhe në bazë të rasteve fitorja ka mundur të jetë edhe më e thellë, ndërsa Sileksi ka pasur vetëm një rast në minutën e 83-të. Sileksi eliminohet, Drita kualifikohet.

Sileksi-Drita 0:2
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Shënues: Fidan Gërbeshi (48’-nga penalltia), Ardian Limani (80').
Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski, Grozdanoski, Kostovski – Blakçori, Fazliu, Gërbeshi.
Karton i kuq: Grozdanoski 
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov (Spirkoski 81’), Serafimovski, Mustafov, Ivanovski (Kostovski 46’), Gorgiev (Gjuriç (56’) dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj (B. Shabani), Namani, Xh. Shabani (Brdarovski 67’), Fazliu (Ahmeti 88’), Ajzeraj dhe Haxhimusa.

83' Gjuriq në rast të mirë por gjuan jashtë portës.

82’ Astrit Fazliu i vetmuar por gjuan jashtë shtyllës pingule të majtë. 

80' Drita shton eprësinë në 0.2 falë Ardian Limanit.

 78’ Grozdanoski ndëshkohet e karton të kuq pas dy të verdhëve pas një ndërhyrje.
Sileksi - Drita 0:1
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Shënues: Fidan Gërbeshi (48’-nga penalltia).
Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski, Grozdanoski, Kostovski – Blakçori, Fazliu, Gërbeshi.
Karton i kuq: Grozdanoski 
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski (Kostovski 46’), Gorgiev (Gjuriç (56’) dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj (B. Shabani), Namani, Xh. Shabani (Brdarovski 67’), Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

71' Drita shumë afër kualifikimit.

 68' Drita nuk i lejon hapësira rivalit, është e rrezikshme.

61' Sileksi - Drita 0:1
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Shënues: Fidan Gërbeshi (48’-nga penalltia).
Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski, Grozdanoski – Blakçori, Fazliu, Gërbeshi.
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski (Kostovski 46’), Gorgiev (Gjuriç (56’) dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

55' Drita shumë e mirë dhe me gjasa të mëdha për kualifikim.

Në minutën e 50-të, Hamdi Namani rast ideal, por gjuajtja e tij shkon mbi portë.  

48’ Fidan Gërbeshi me mjeshtri gpet nga penalltia, portieri në të djathtë, topi në të majtë, 0:1.

Përfundoi pjesa e parë mes Sileksit nga Maqedonia e Veriut dhe kampionit të Kosovës, Dritës nga Gjilani, rezultati 0:0.  

44' Nuk ka gola, 0:0. Drita po tregon lojën e saj ashtu si di dhe po i sfidon maqedonët.

40’ Drita është më e mirë, por fakti tjetër është se për 40 minuta ndëshkohen pesë lojtarë me kartona të verdhë. Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski, Grozdanoski (Sileksi)– Blakçori, Fazliu (Drita).

Sileksi - Drita 0:0
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski, Grozdanoski – Blakçori, Fazliu.
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski, Gorgiev dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

38' Sileksi - Drita 0:0
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Kartona të verdhë: Gorgiev, Tanturovski – Blakçori, Fazliu.
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski, Gorgiev dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

36' Sileksi kërkojnë penaltli me preteks se dikush nga Drita ka luajtur me dorë.

34' Drita është më e mirë, më e rrezikshme.

27' Ende 0:0, Drita luan shumë mirë..

22' Xhevdet Shabani nga gjuajtja e lirë rreth 18 metra, nga anash 16-shit, godet fortë në këndin e majtë dhe portieri Bozhinovski mezi shpëtoi portën e tij.

Sileksi - Drita 0:0
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Kartona të verdhë: Gorgiev. Tanturovski - Blakçori, Grozdanoski.
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski, Gorgiev dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

18' Mbrojtja e Dritës po luan me sukses, nuk lejon hapësira për rivalin. 

14' Drita po tregon lojë shumë të mirë, duke më e rrezikshme.

12' Sileksi - Drita 0:0
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Kartona të verdhë: 
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski, Gorgiev dhe Tanturovski.
Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

11' Xhevdet Shabani lëndohet, por duket se çdo gjë është mirë.

10' Kampioni i Kosovës synon mrekullinë në Shkup kundër Sileksit.

6' Drita po tregon lojë të mirë, e cila synon që të kualifikohet.

3' Lojë mesatare, rezultati 0:0.  Fillon sfida e madhe mes maqedonasve dhe shqiptarëve të Kosovës, luftë për Evropë 

Kampioni i Kosovës, Drita nga Gjilani, do të përballet me ekipin maqedon, Sileksi nga Kratova në kuadër të rrethit të dytë të Europa League në Drita.

Ndeshja luhet në orën 20.00 në stadiumin “Todor Proeski” në Shkup.

Sileksi - Drita 0:0
Stadiumi “Todor Proeski” në Shkup.
Gjyqtar: A. Madley (Anglia).
Sileksi: Bozhinovski, Timovski, Grozdanoski, Drashkoviq, Karçeski, Ristov, Serafimovski, Mustafov, Ivanovski, Gorgiev dhe Tanturovski.

Drita: Maloku, Limani, Gërbeshi, Cuculi, Blakçori, Vucaj, Namani, Xh. Shabani, Fazliu, Ajzeraj dhe Haxhimusa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat