Ibrahimoviç ka rrënjë shqiptare, ja si quhet nëna e tij

Futboll

Ibrahimoviç ka rrënjë shqiptare, ja si quhet nëna e tij

Më: 20 nëntor 2020 Në ora: 11:21
Ibrahimoviç ka rrënjë shqiptare, ja si quhet nëna e tij

Ibrahimoviç ka rrënjë shqiptare!

Futbollisti i famshëm suedez Zlatan Ibrahimoviç është me origjinë shqiptare. Ylli i Milanit ka postuar në Instagram një fotografi kur ishte fëmijë, mesa duket krah gjyshit të tij, ndërsa shkruan “rrënjë ballkanike”.

Por gazeta e famshme britanike “The Sun” thotë se Ibrahimoviç ka edhe origjinë shqiptare.

Image

Sipas të njëjtave burime Ibrahimoviç ka origjinë boshnjake dhe kroate. Babai i tij është Shefik Ibrahimoviç, një mysliman nga Bosnja. Ndërsa nëna, Jurka është katolike nga Kroacia, gjysmë shqiptare. Pra Ibrahimoviç është ¼ shqiptar.

Prej kohësh kanë ekzistuar teori për origjinën shqiptare të Ibrahimoviç, për shkak të të atit që është mysliman nga Bosnja, vend ku jeton një popullsi e konsiderueshme shqiptarësh, shumica e të cilëve fatkeqësisht, sot identifikohen si boshnjakë.

Gazeta britanike thotë se dy prindërit e tij emigruan në Suedi, ku u njohën dhe u martuan. Ibrahimoviç ka luajtur dhe fituar tituj me ekipe të mëdha si Paris Saint-Germain, Ajax, Milan dhe Barcelona. Pjesa tjetër, siç thuhet, është histori.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat